Skwer św. Gotarda

Radna Magdalena Antolczyk złożyła zapytanie w sprawie planu rewitalizacji skweru św. Gotarda, położonego u zbiegu ulic: Garbary, Małe Garbary i Stawnej.

dwa zabytkowe budynki ze spadzistymi dachami, wysokimi oknami zdobionymi łukami, przed nimi teren porośnięty trawą i pozostałości murów lub ścian budynków - grafika artykułu
Skwer św. Gotarda

Teren wskazany przez radną w zapytaniu, będący częścią dawnej osady św. Gotarda, ma istotne znaczenie historyczne i kulturowe dla Poznania. Z dostępnych radnej informacji wynika, że Miasto planowało przekształcenie tego obszaru w ogólnodostępny skwer zieleni, z odpowiednio dobraną roślinnością, oświetleniem oraz elementami małej architektury. Wśród różnych pomysłów pojawiały się propozycje powołania forum św. Gotarda, integrującego wszystkie strony zainteresowane tym terenem; zadbania o "ślady pamięci" (np. tabliczki z nazwiskami ludzi, którzy niegdyś w tym miejscu żyli i pracowali), stylizacji sklepowych witryn oddających ducha dawnej epoki (np. okresu dwudziestolecia międzywojennego); organizacji różnego rodzaju imprez (np. koncertów, jarmarków, warsztatów) oraz kontynuacji Święta Ulicy Żydowskiej czy przywrócenie tradycyjnych nawierzchni kamiennych na ulicy Dominikańskiej i Żydowskiej.

Magdalena Antolczyk prosi o informację, na jakim etapie znajduje się obecnie projekt rewitalizacji skweru i czy Miasto uwzględnia również przeznaczenie środków na odnowienie ołtarza z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej, znajdującego się w Kościele Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia.

W odpowiedzi Urząd Miasta wyjaśnia, że Miejski Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prace na skwerze u zbiegu ul. Garbary i ul. Stawnej, które obejmują m.in. konserwację i restaurację reliktów murów dawnego klasztoru dominikanów, nową aranżację wirydarza oraz całego skweru. Zadanie dotyczące rewaloryzacji skweru zostało podzielone na etapy i obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na wybór wykonawcy pierwszego etapu. Zadanie w ramach tego etapu będzie obejmowało prace w obrębie dawnego wirydarza wraz z założeniem układu komunikacyjnego i nasadzeniem zieleni.

W kwestii prac przy ołtarzu z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej (znajdującego się w kościele przy ul. Dominikańskiej 10) właściciel obiektu, czyli Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego nie złożył wniosku dotyczącego prac przy ołtarzu. Zgodnie z zasadami udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków każdy właściciel obiektu zabytkowego może wystąpić o dotację z budżetu Miasta.

oprac. red.