Na sygnalizację akustyczną przy przejściach dla pieszych składają się przede wszystkim głośniki emitujące dźwięk naprowadzający osobę niewidomą na sygnalizator. Ich głośność jest automatycznie dostosowywana do natężenia dźwięków otoczenia. Drugim elementem są przyciski o dodatkowych funkcjach. W momencie dotknięcia przycisku pieszy jest o tym informowany pojedynczym dźwiękiem, a po zapaleniu się zielonego światła przycisk zaczyna wibrować.
Z boku urządzenia umieszczone zostały trójwymiarowe piktogramy prezentujące topografię przejścia dla pieszych. Dzięki nim osoba z dysfunkcją wzroku dowie się ile pasów jezdni ma do pokonania, czy po środku znajduje się wyspa, a jeżeli tak to czy jest na niej kolejny sygnalizator z przyciskiem. Piktogramy informują również z której strony na przejście wjeżdżają samochody.
- Lokalizacja sygnalizatorów, na których montowane są sygnalizatory akustyczne jest konsultowana z działającymi w Poznaniu związkami zrzeszającymi osoby niewidome i z niepełnosprawnościami - informuje Zarząd Dróg Miejskich. Z takiej sygnalizacji można korzystać między innymi na skrzyżowaniach ul. Murawa i Słowiańskiej, Garbary i Estkowskiego czy też Pułaskiego i al. Wielkopolskiej.
Do końca lipca podobne urządzenia pojawią się na skrzyżowaniu ul. Naramowickiej i Serbskiej. Ogłoszono również postępowanie przetargowe na dwie kolejne lokalizacje, to jest skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Fredry oraz ul. Hetmańskiej i ul. Arciszewskiego. Po wyborze wykonawcy instalacja sygnalizatorów akustycznych w tych miejscach powinna zakończyć się do końca września. Ich montaż odbywa się bez zakłócenia ruchu drogowego i wiąże się jedynie z krótkotrwałymi utrudnieniami dla pieszych. Na realizację tego zadania ZDM przeznaczy w 2018 roku łącznie pół miliona złotych.
ZDM, jg
Zobacz również

Wsparcie w zwiększaniu efektywności energetycznej

Jaka forma zarządzania miejskimi targowiskami?

Zobowiązania finansowe a środki z KPO
