Ryalizacja o rowerową Stolicę Polski coraz bliżej

1 czerwca rozpocznie się ogólnopolska walka miast o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. W tym roku konkurować będą mogły ze sobą szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. W zeszłym roku w Poznaniu wprowadzono rywalizację firm, która jest także kontynuowana.

Młodzi rowerzyści na drodze rowerowej przy ul. Solnej - grafika artykułu
W tegorocznej rywalizacji mogą ponownie wystartować firmy. Nowością jest współzawodnictwo szkół

21 maja skończył się oficjalny trening przed główną rywalizacją. Przez dwa miesiące kilometry kręciło ponad 500 osób, przejeżdżając ponad 230 tysięcy kilometrów. 1 czerwca rozpocznie się walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, która potrwa 30 dni.

Pilotażowa rywalizacja szkół 

W tym roku Poznań zaprasza szkoły podstawowe i ponadpodstawowe do udziału w pierwszej, pilotażowej edycji projektu Rowerowa Stolica Polski 2025 - szkoły dla Poznania. Celem tej inicjatywy jest promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, integracja społeczności szkolnej oraz wspólna rywalizacja w duchu fair play. Organizatorem lokalnym ogólnopolskiej akcji Rowerowa Stolica Polski 2025 jest Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania. Są już pierwsze zgłoszenia. Kolejne placówki mogą zapisywać się przez specjalny formularz

Wygra szkoła, która zgromadzi największą liczbę kilometrów dla Poznania. Daną placówkę wspomagać mogą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice i przyjaciele szkoły. Zdobywcy pięciu pierwszych miejsc otrzymają karty podarunkowe do wykorzystania na zakup sprzętu sportowego do sklepu sportowego o wartości 2000 zł każda.

Co należy zrobić by dołączyć do rywalizacji szkół?

  1. Pobrać aplikację Aktywne Miasta (dostępna w App Store i Google Play).
  2. Dołączyć do grupy przypisanej do danej szkoły (zostanie ona utworzona na podstawie zgłoszenia przez formularz).
  3. Zachęcić uczniów, rodziców i nauczycieli do dołączenia do grupy i wspólnego zbierania kilometrów.

Współzawodnictwo firm

Po bardzo dobrym odzewie w zeszłym roku rywalizacja firm odbędzie się również i w tym. Dla przedsiębiorstw to idealna okazja, by zachęcić pracowników do jazdy na dwóch kółkach - wykręcone w ten sposób kilometry wspierają dodatkowo Poznań. To także edukacja na rzecz przyjaznego dla środowiska środka transportu w mieście. 

W 2024 roku najbardziej rowerową firmą została Żabka Polska. Do treningu, a później współzawodnictwa o puchar i tytuł, zgłosiły się już, oprócz zeszłorocznego triumfatora, m.in.: Grupa MTP, Ikea Poznań, Bridgestone, Unilever, Aquanet, Inea, Duda - Cars, Voyager, Job Impulse, Franklin Templeton. 

Firmy, które są zainteresowane dołączeniem do rywalizacji, mogą kontaktować się mailowo - katarzyna.mikielewicz@grupamtp.pl.

Szczegóły dotyczące Rowerowej Stolicy Polski można znaleźć na stronie Aktywne.Miasta.pl

AL, RB