Liczba wyników na stronie
10

Pandemia COVID-19 stanowi wyzwanie nie tylko medyczne i naukowe, ale również społeczne. Pokazała ona wyraźnie, że w sytuacji kryzysu, którego pokonanie wymaga racjonalnych zachowań podejmowanych w skali całego społeczeństwa, kluczowego znaczenia nabiera zapewnienie szerokiego dostępu do rzetelnych informacji i danych.

W całej Polsce - również w Poznaniu - trwają szczepienia przeciw COVID-19. Osoby, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, także mogą przyjąć preparat chroniący przed ciężkim przebiegiem tej choroby. Miasto zapewnia specjalny transport.

Miasto Poznań, we współpracy z naukowcami z ICHB PAN i specjalistami z Grupy Aquanet, monitoruje obecność koronawirusa w kanalizacji. Najnowsze dane wskazują na to, że w stolicy Wielkopolski wyraźnie już dominuje wariant Omikron - jego ilość w ściekach wyraźnie rośnie. Wstępne wyniki wskazują również na możliwość pojawienia się także jego podwariantu: BA.2, nazywanego również "niewidzialnym".

Liczba zakażeń w Poznaniu - podobnie jak w całej Polsce - utrzymuje się na wysokim poziomie. W gąszczu procedur i często zmienianych przepisów łatwo się jednak zgubić. Gdzie szukać pomocy w przypadku zakażenia? Jak znaleźć punkty wymazowe i o co warto zadbać w przypadku choroby? Poniżej prosty przewodnik.

Od wtorku, 25 stycznia, młodzi ludzie, którzy skończyli 16 lat, mogą dostać skierowanie na szczepienie tzw. trzecią dawką. W Poznaniu zaszczepić można się m.in. w POSUM, miejskich szpitalach oraz w przychodniach na terenie całego miasta. 

Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Poznaniu rośnie - tylko w czwartek, 20 stycznia odnotowano ich aż 757.  Z badań, jakie prowadzą naukowcy z PAN, wynika, że zwiększa się również ilość wariantu Omikron w poznańskich ściekach. By zminimalizować ryzyko ciężkiej choroby, można się zaszczepić - na chętnych czekają medycy w POSUM i innych przychodniach na terenie całego miasta.

Miasto Poznań - przy współpracy z naukowcami z ICHB PAN i specjalistami z Grupy Aquanet - monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności SARS-CoV-2 w ściekach. Najnowsze dane wskazują na to, że w stolicy Wielkopolski ciągle jeszcze dominuje wariant Delta. Pod koniec grudnia pojawił się również Omikron.

W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych każdy może zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Można tam przyjąć nie tylko tzw. trzecią dawkę szczepionki, ale również pierwszą. 

Trwająca już blisko dwa lata pandemia COVID-19 zmieniła życie wielu osób. Szanse na powrót normalności dały szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aby jednak przyniosły efekt - muszą być masowe. W Poznaniu w pełni zaszczepionych jest już ponad 70 proc. mieszkańców, ale ciągle są osoby, które nadal mają wątpliwości.

Liczba wyników na stronie
10