Czym jest ID.Poznań?

ID.Poznań to aplikacja internetowa, z której mogą korzystać mieszkańcy naszego Miasta za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

"" - grafika artykułu
ID.Poznań

Do czego będzie mi potrzebna?

Ma ona dwa zastosowania. Po pierwsze, jest indywidualnym i unikatowym loginem do usług miejskich świadczonych elektronicznie. Katalog usług będzie stopniowo rozbudowywany przez Miasto. Po drugie, za jej pomocą mieszkaniec potwierdzi status płatnika podatków w mieście, co umożliwi mu skorzystanie z pakietu benefitów udostępnionych w programie OK Poznań.

Co muszę zrobić, aby uzyskać ID.Poznań?

W przeglądarce internetowej wpisz adres: http://id.poznan.pl, a następnie zapoznaj się z informacjami o programie i załóż konto. Do rejestracji w serwisie potrzebne będą imię, nazwisko oraz adres e-mail. W następnym kroku otrzymasz wiadomość zwrotną, która w treści zawiera link do aktywacji konta. To jeszcze nie wszystko! Od tego momentu masz 30 dni na potwierdzenie statusu podatnika w aplikacji. Po upływie tego terminu konto jest automatycznie usuwane. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z ID.Poznań.

Jak mogę potwierdzić status płatnika podatku w Poznaniu?

Do tego będzie niezbędny jeden z dokumentów PIT: 36, 37 lub 40a. Przygotuj jego elektroniczną wersję zgodnie z instrukcją. Dla Twojego bezpieczeństwa analizujemy dane tylko z pierwszej strony, które po zakończeniu weryfikacji przez aplikację są z niej automatycznie usuwane. Twój status podatnika będzie aktywny przez rok od dnia jego uzyskania. Na etapie potwierdzania statusu będziesz też musiał podać swój PESEL oraz tzw. numer UPO, czyli 32-znakowy numer z urzędowego poświadczenia odbioru PITa przez urząd skarbowy. UPO otrzymujesz automatycznie, składając zeznanie podatkowe drogą elektroniczną.

Podatnik poznański to osoba, która rozlicza podatek w Urzędzie Skarbowym w Poznaniu i wskazuje Poznań jako miejsce zamieszkania. Jeżeli jest inne miejsce zamieszkania to podatki nie trafiają do Poznania.

A co jeśli nie mam dostępu do Internetu?

Udaj się do jednego z Punktów Obsługi Klienta i wypełnij wniosek. Podczas jednej wizyty, mając przy sobie dokument tożsamości oraz PIT za ubiegły rok, dokonasz również weryfikacji statusu podatnika. W ten sposób otrzymasz plastikową kartę, na której znajdzie się Twój unikatowy numer ID.Poznań wraz z kodem kreskowym. Kartę okazuj partnerom programu OK Poznań, kiedy zostaniesz o to poproszony.

sieci społecznościowe