Ponad 400 tysięcy biletów kupionych kartą płatniczą

Rok temu w Poznaniu i gminach ościennych uruchomiono pierwsze terminale do płacenia za przejazdy kartami płatniczymi. Od tego czas sprzedano w ten sposób prawie 420 tysięcy biletów. 

Terminal do płatności zbliżeniowych w tramwaju - grafika artykułu
Przez rok w Poznaniu i gminach ościennych sprzedano ponad 400 tysięcy biletów za za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych fot. ZTM

Pod koniec listopada pierwsze terminale do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych pojawiły się w autobusach gmin obsługujących linie komunikacyjne organizowane przez ZTM. Dzięki temu podróżując po Poznaniu i aglomeracji można kupić jednorazowy bilet czasowy lub 24-godzinny przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC.

- Instalacja terminali płatniczych była wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, zwłaszcza że płatności zbliżeniowe są coraz powszechniejsze. To udogodnienie dla osób, które nie posiadają karty PEKA i okazjonalnie korzystają z komunikacji. Także dla turystów, czy choćby gości targowych, poruszających się po naszym mieście. Wystarczy wsiąść do tramwaju lub autobusu, wybrać odpowiedni bilet i zapłacić za niego kartą - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W ciągu 12 miesięcy działania systemu zakupiono w ten sposób blisko 420 tys. biletów. Najwięcej, bo blisko 45 procent sprzedano tych piętnastominutowych. Drugie w kolejności najbardziej popularnych są bilety piętnastominutowe z ulgą - blisko 24 proc. Trzecie co do popularności są 45 minutowe - 16.5 proc. W przeciągu ostatniego rokuzakupiono również niemal 11 tysięcy biletów 24-godzinnych (2.6 proc.).

Nowy system OPS (Open Payment System) znacznie rozszerzył sieć sprzedaży, ponieważ nie ma potrzeby zakupu papierowego biletu przed wejściem do pojazdu. Należy pamiętać o tym, że bilet nie jest drukowany, a terminal nie wydaje potwierdzenia transakcji. Podczas kontroli należy zbliżyć do czytnika kontrolerskiego kartę lub telefon z funkcją płatniczą, na które został zakupiony bilet.

Operatorem systemu jest Mennica Polska S.A., która zamontowała i uruchomiła terminale we wszystkich tramwajach i autobusach na liniach miejskich i podmiejskich, czyli w ok. 760 pojazdach. W każdym pojeździe znajduje się jeden terminal, który łatwo zlokalizować, ponieważ znajduje się w okolicy drzwi oznaczonych specjalną naklejką z napisem "Tu kupisz bilet zbliżeniowo".

ZTM