Pozitive technologies - o IT i dla IT w Poznaniu

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania oficjalnie otworzył konferencję pozitive technologies. To pierwsze tego typu wydarzenie w Poznaniu. Specjalistyczne prelekcje, spotkania i dyskusje są propozycją dla osób związanych z branżą IT oraz dla przedstawicieli biznesu otwartego na nowe technologie i poszukującego innowacyjnych rozwiązań.

Konferencja jest okazją do poruszenia zagadnień i problemów, które dotyczą każdego z użytkowników współczesnych technologii - grafika artykułu
Konferencja jest okazją do poruszenia zagadnień i problemów, które dotyczą każdego z użytkowników współczesnych technologii

Na uczestników pozitive technologies, którzy w czwartek (26 września) spotkali się na terenie MTP, czeka 19 prezentacji z zakresu szeroko rozumianej branży IT i najnowszych technologii. Wśród prelegentów są przedstawiciele miasta Poznań (Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. smart city) oraz reprezentanci firm z branży IT. 

Konferencja jest okazją do poruszenia zagadnień i problemów, które dotyczą każdego z użytkowników współczesnych technologii. Obok tematów mikroserwisów, sztucznej inteligencji, czy systemów rozproszonych, pojawią się także te związane z ideą smart city, bezpieczeństwem czy granicami prywatności. Uczestnicy wydarzenia rozmawiać będą o kierunkach rozwoju branży IT i o tym, w jaki sposób nowe technologie mogą służyć dziś człowiekowi - polepszać jakość życia oraz chronić przed zagrożeniami cywilizacyjnymi.

- Poprzez edukację wewnątrz pragniemy ułatwić edukację na zewnątrz - podkreśla Jakub Marchwicki z Symentis Events. - A jest o czym rozmawiać... Systemy komputerowe, które nas otaczają, stają się coraz bardziej złożone, trudne do zrozumienia. Czasy, w których grupa kilkorga pasjonatów samodzielnie tworzyła najpopularniejszy w ówczesnej Polsce edytor tekstu i dystrybuowała go na kilku dyskietkach, minęły bezpowrotnie. Dziś nad pojedynczym systemem potrafią pracować setki osób. Aby przybliżyć tę złożoność, postanowiliśmy podzielić ją na części: związane z programowaniem, z konstrukcją systemów oraz z ich przyszłością. Tematy z tych właśnie obszarów będziemy poruszać podczas pozitive.tech.

Uczestnicy wydarzenia przez cały czwartek będą rozmawiać o językach programowania (Jarek Ratajski - Another year, another language) i analizować w jaki sposób systemy, które tworzą, docierają do odbiorców i klientów - czy to jako systemy rozproszone (Jakub Wądołowski - Taming content delivery at scale), czy jako modna ostatnimi czasy architektura serverless (Szymon Winiarz - Serverless under thatched roof: introduction to Fn Project).

Zastanowią się nad jakością tego, co branża IT dostarcza końcowym użytkownikom. Czy systemy działają poprawnie, czy są odpowiednio testowane (Willy Picard - Experiment, don't argue: or how I learned to stop worrying and love experimenting in production), czy działają wydajnie (Jarosław Pałka - Performance as quality) i czy przez lata rozwoju aplikacji odpowiednio są one pielęgnowane (Piotr Januszek - Abandon all hope ye who code here... - how to deal with technical debt in ever-changing environment?).

Zastanowią się również nad przyszłością - nad tym, jak wygląda rozwój sztucznej inteligencji obecnie (Adam Dudczak - Let's play!) i jak może on wpływać na branżę IT lub jakąkolwiek inną (Krzysztof Krawiec - Learning to Code: AI in Program Synthesis and Improvement). Porozmawiają o tym, w jaki sposób rozwój technologii może służyć człowiekowi, polepszać jakość życia (Michał Łakomski - Data as the foundation of a Smart City), zmieniać je (Pierluigi Casale - Data&AI in TomTom: How we are transforming mobility), bądź chronić przed zagrożeniami cywilizacyjnymi (Katharine Jarmul - Identifying Hate, Abuse and Misinformation Online).

Głównym organizatorem wydarzenia jest miasto Poznań - Biuro Obsługi Inwestorów. Konferencję współorganizują firmy sektora IT, działające w Poznaniu: Capgemini, Egnyte, GSK IT, Sii, TomTom, Allegro, Sonalake oraz Cognifide. Realizatorem przedsięwzięcia jest Symentis Events.

Szczegóły wydarzenia są dostępne na stronie https://pozitive.tech/.

sieci społecznościowe