Poznański projekt "Przystanek na czas" zwyciężył w konkursie na zarządzanie danymi miejskimi

Zespół przedstawicieli samorządów Poznania i Kołobrzegu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie Polskiego Funduszu Rozwoju i Instytutu Rozwoju Miast i Regionów na budowanie umiejętności zarządzania danymi miejskimi. Konkurs był etapem finalnym kursu Analityka Miejskiego "PoukłaDANE".

Obraz przedstawiający mapę miasta Poznania ze wyróżnionymi kolorystycznie obszarami w zależności od gęstości zaludnienia - grafika artykułu
"Przystanek na czas" - mapa Poznania

W celu wzięcia udziału w kursie zprzedstawiciele samorządów zgłaszali swoje motywacje i problemy analityczne, które wymagają rozwiązań. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń reprezentanci Poznania zostali wytypowani do uczestnictwa wraz z 11 innymi samorządami i stworzyli zespół z przedstawicielami Kołobrzegu.

Wyzwaniem jakiego podjął się zespół w składzie: Justyna Sumisławska i Adrian Komosiński z Poznania oraz Bartłomiej Kogut i Adam Zwoliński z Kołobrzegu było określenie problemów analitycznych dla danych miejskich w obu miastach.

Nasi przedstawiciele postanowili opracować rozwiązanie, które pozwala na mapowanie dostępności komunikacji miejskiej. Efektem ich pracy jest nowa lekka aplikacja "Przystanek na czas". Aplikacja wizualizuje za pomocą mapy sieć przystanków komunikacji miejskiej i zestawia ją z czasem potrzebnym na dotarcie do przystanku, a także z gęstością zaludnienia danego miejsca.

Projekt daje wiele możliwości podniesienia jakości życia, planowania miejskiego oraz usprawniania i dalszego rozwoju komunikacji miejskiej. Wszystko to w ramach koncepcji miasta bliskich odległości (15 minutes city), która zakłada umożliwienie mieszkańcom realizacji ich podstawowych potrzeb w przeciągu 15 minut (dystans odbywany pieszo).

Stworzone rozwiązanie zdobyło uznanie i pierwsze miejsce w konkursie ex aequo z projektem "Parkuj bez granic" zespołu Kielc i Tomaszowa Mazowieckiego. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i czekamy na więcej inspirujących pomysłów.

Jak wyglądały kulisy realizacji projektu i jak działa nowa aplikacja? Będziecie mogli dowiedzieć się bezpośrednio od przedstawicieli zespołu podczas spotkania online Klubu Miast Przyszłości PFR, które odbędzie się już w ten czwartek 16 marca o godzinie 11:00. Chęć uczesnictwa w tym bezpłatnym wydarzeniu można zgłosić wypełniając formularz.

Do zobaczenia podczas Klubu Miast Przyszłości!