Urząd Miasta Poznania podpisał deklarację prostego języka!

22 listopada br. w Warszawie odbyło się V Forum Prostego Języka "Prosto i kropka". Wydarzenie jest organizowane od kilku lat przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a jednym z ważniejszych punktów programu jest podpisanie przez kolejne instytucje deklaracji prostego języka. W tym roku do grona sygnatariuszy dołączył Urząd Miasta Poznania.

Przedstawiciele 14 instytucji, które w tym roku podpisały deklarację prostego języka, pozują na scenie z podpisanym dokumentem. W tle na dużym ekranie nazwa wydarzenia: V Forum Prostego Języka "Prosto i kropka". - grafika artykułu
Przedstawiciele 14 instytucji, które w tym roku podpisały deklarację prostego języka. Fot. Piotr Żurek - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Ruch prostego języka rozwija się w Polsce intensywnie od kilkunastu lat, mniej więcej od ok. 2010 roku, o czym pisaliśmy już w innych artykułach. Obecnie na prosty język przechodzą liczne instytucje publiczne: ministerstwa, banki, firmy ubezpieczeniowe, a od kilku lat także urzędy. Od samego początku działa w tym kierunku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (wcześniej Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju). To właśnie ta instytucja jako pierwsza w kraju - wspólnie z Pracownią Prostej Polszczyzny z Wrocławia - przygotowała reformę języka urzędowego w swoich strukturach i wydała pierwszy poradnik dla urzędników pt. "Jak pisać o Funduszach Europejskich"? Ministerstwo zainicjowało również pomysł podpisania "Deklaracji prostego języka".

Grono sygnatariuszy z roku na rok się powiększa

Po raz pierwszy dokument ten został podpisany 3 października 2018 roku przez przedstawicieli ministerstw i innych instytucji ważnych dla prostego języka. W kolejnych latach do inicjatywy dołączały następne podmioty państwowe i samorządowe.

Podczas piątej, jubileuszowej edycji Forum Prostego Języka, aż 14 instytucji zdecydowało się na podpisanie deklaracji, w tym dość liczna reprezentacja z Poznania (5 podmiotów). Jest to kolejny dowód na to, że stolica Wielkopolski staje się ważnym ośrodkiem szerzącym ideę prostej komunikacji. Przedstawicielem naszej instytucji upoważnionym przez Prezydenta Miasta Poznania był p. Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa.

Obok Urzędu Miasta Poznania do inicjatywy przystąpiły:

  • Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (które reprezentował p. Robert Pękal, Zastępca Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. PCSS),
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w imieniu instytucji dokument podpisał prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek),
  • Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu,
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.

Warto wspomnieć, że oprócz UAM-u na podpisanie deklaracji zdecydowały się też po raz pierwszy inne uniwersytety: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Warszawski, na którym w tym roku również zostały uruchomione studia podyplomowe z prostego języka (rok wcześniej poznański uniwersytet - jako pierwszy w Polsce - otworzył ten kierunek).

Łącznie deklarację prostego języka podpisało już 68 podmiotów różnego typu.

Pełna lista jest dostępna na stronie Ministerstwa.

Co oznacza podpisanie deklaracji?

Dołączenie do grona sygnatariuszy deklaracji oznacza, że podmiotowi bliska jest idea prostego języka. Instytucja, która zdecyduje się na podpisanie deklaracji, zobowiązuje się, że będzie m.in.:

  • dążyć do tego, aby jej pracownicy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie;
  • tworzyć standardy językowe i zachęcać pracowników do ich stosowania;
  • uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych - bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia;
  • wprowadzać rozwiązania zgodnie z ideą prostego języka oraz propagować je wśród innych.

Urząd Miasta Poznania już od kilku lat angażuje się w działania na rzecz prostej komunikacji, podpisanie deklaracji stało się więc kolejnym ważnym krokiem w realizacji tego przedsięwzięcia.

V Forum Prostego Języka

Jubileuszowa edycja Forum tradycyjnie stała się okazją do wymiany doświadczeń, ale i do poczynienia pewnych podsumowań. Część wykładową otworzył prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek, który argumentował, że prosty język ma bardzo długą tradycję i obecnie staje się niezbędnym elementem sprawnej administracji.

Po nim wystąpiła p. Krystyna Skrabek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, która opowiedziała o doświadczeniach swojej instytucji i sukcesach związanych z upraszczaniem komunikacji. Następnie głos zabrała p. Beata Dąbrowska, trenerka prostego języka, przedstawiając korzyści ze stosowania modelu komunikacji ukierunkowanego na odbiorcę, nie tylko jeśli chodzi o oszczędność czasu, ale i budowanie pozytywnego wizerunku instytucji.

Na samym końcu odbyła się dyskusja, w której oprócz panelistów z prof. Liberkiem na czele, dodatkowo wzięła udział dr Magdalena Wanot-Miśtura, językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegenci zastanawiali się, jaka jest przyszłość prostego języka i jakie wyzwania jeszcze nas czekają.

Wszyscy byli zgodni co do tego, że taki model komunikacji to konieczność. Żyjemy w świecie, w którym co chwila docierają do nas nowe wiadomości. A w natłoku informacji trudno wyłowić to, co naprawdę ważne. Dlatego potrzebujemy zwięzłych i przystępnych komunikatów. Prosty język jest więc komunikacją przyszłości.

Transmisja wydarzenia jest dostępna na stronie Ministerstwa.

AK

Załączniki