Wirtualne Muzeum Historii Poznania

CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań taki, jakim był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.

Widok z mostu Uniwersyteckiego w kierunku budynku kina "Bałtyk" przy ul. Roosevelta, w głębi z lewej Hala Reprezentacyjna Międzynarodowych Targów Poznańskich, z prawej budynek Drukarni Concordia | 1968 r. | fot. F. Maćkowiak - grafika artykułu
Widok z mostu Uniwersyteckiego w kierunku budynku kina "Bałtyk" przy ul. Roosevelta, w głębi z lewej Hala Reprezentacyjna Międzynarodowych Targów Poznańskich, z prawej budynek Drukarni Concordia | 1968 r. | fot. F. Maćkowiak

Na stronie internetowej cyfrowego muzeum prezentowane są dziesiątki tysięcy fotografii, setki pocztówek i dawnych planów Poznania gromadzone w poznańskich bibliotekach, muzeach, teatrach, galeriach, centrach kultury oraz w zbiorach Międzynarodowych Targów Poznańskich, PTPN, poznańskiego oddziału PAN, szkół i uczelni oraz archiwach prywatnych. Można tu też prześledzić historię poznańskich zabytków i instytucji, posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne, filmy i prezentacje przedmiotów przestrzennych. 

Uzupełnieniem CYRYLA są treści, które oferuje Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Archiwum to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. W swoich zbiorach zgromadziło już blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy tak ważnych wydarzeń, jak Czerwiec "56 czy Marzec "68.

Zobacz także: