Wystartował projekt "Innovators of Tomorrow", którego partnerem jest Poznań CityLab!

Z początkiem marca rozpoczęliśmy nowy projekt "Innovators of Tomorrow", którego Poznań CityLab ma przyjemność być częścią. Głównymi pomysłodawcami przedsięwzięcia są Tech of Tomorrow i Polskie Stowarzyszenie Blockchain. Spotkanie inauguracyjne odbyło się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Projekt ten, to nowa szansa na tworzenie innowacji, angażując do niego młodzież licealną. 

Na zdjęciu widać rozmawiającą dziewczynę i chłopaka - grafika artykułu
W projekcie "Innovators of Tomorrow" bierze udział osiem szkół ponadpodstawowych

Inauguracja projektu "Innovators of Tomorrow"

Na spotkaniu inauguracyjnym, Poznań City Lab reprezentowali Michał Łakomski oraz Olga Dzieciątkowska. Podczas krótkiego wystąpienia opowiedzieli o tym, w jaki sposób każda z mieszkanek i mieszkańców, niezależnie od wieku, może poprzez małe aktywności współtworzyć inteligentne miasta. Przedstawili również szereg korzyści, zarówno dla miasta, jak i społeczności, wiążących się ze współpracą na wielu poziomach. Podczas spotkania wypowiedzieli się także przedstawiciele partnerskich firm oraz dwójka młodych, ambitnych osób. Michał i Lena, już w okresie szkoły średniej rozpoczęli swoją działalność podejmując imponujące inicjatywy, które zaprezentowali zgromadzonej młodzieży. Przedstawione przez nich doświadczenia pokazują jak ogromny potencjał drzemie w młodych osobach i to, dlaczego warto pielęgnować i rozwijać ich pomysły. 

Prelekcja o Smart City Poznań

Olga Dzieciątkowska, koordynatorka Poznań CityLab poprowadziła spotkanie, podczas którego wprowadziła uczennice i uczniów w tematykę smart cities. Nie obyło się bez ciekawostek i przykładów miast, które podobnie, jak Poznań realizują wizję smart city, powstałą na kanwie Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uczestniczki i uczestnicy poznali również sześć kategorii, które tworzą Smart City Poznań, czyli: Społeczność, Jakość Życia, Środowisko, Cyfrowe Miasto, Gospodarka oraz Mobilność. Olga zaprezentowała też projekty, które powstały w każdej kategorii m.in takie jak konsultacje społeczne Voxly, punkty mikromobilności Hop&Go, infolinia POZnań kontakt, umowa pomiędzy Miastem a Veolią, optymalizująca dostawy ciepła do szkół i przedszkoli, dzięki czujnikom i sensorom, czy Poznań w metaverse gry Fortnite. Duża część spotkania została poświęcona aplikacji Smart City Poznań. Uczennice i uczniowie poznali jej najnowszą funkcjonalność - Rozkład jazdy Live oraz dowiedzieli się, jak korzystać z opcji w niej dostępnych. Nie zabrakło również wątku poznańskiego modelu 3D, na którym można sprawdzić potencjał solarny w mieście oraz sensory ruchu, w których miejscach przemieszcza się najwięcej samochodów, bądź rowerów. Olga Dzieciątkowska opowiedziała również o wizji Poznań CityLab, które będzie miejscem do testowania i weryfikowania potencjalnych rozwiązań w infrastrukturze miejskiej. Młode osoby uczestniczące w projekcie zostały wyposażone w ciekawe przykłady z całego świata, pokazujące wdrożenia projektów smart np. Stacje do wypożyczania parasoli w Tajwanie. Ma to pomóc im w wykonaniu końcowych projektów, które będą prezentować na koniec cyklu szkoleniowego.  

Cele projektu "Innovators of Tomorrow" 

Celami projektu "Innovators of Tomorrow" jest m.in. wyposażenie młodych osób w wiedzę o nowych technologiach i przedsiębiorczości oraz pokazanie ścieżki, jak przekuć innowacyjny pomysł w życie, od teorii do praktyki. Podczas cyklu szkoleniowego, uczestniczki i uczestnicy dostaną możliwość zainspirowania się, czym są nowe technologie, takie jak blockchain, Internet Rzeczy, czy sztuczna inteligencja, poznają także różnice między automatyzacją, a generatywną sztuczną inteligencją.   

W drugiej fazie programu uczniowie będą mieli szansę przygotować projekt wykorzystujący innowacyjne technologie w celu rozwiązania problemów społecznych, a najlepsze zespoły będą miały możliwość zaprezentowania swoich projektów na konferencji "Technology of Tomorrow", która odbędzie się w Warszawie, w dniach 19-20 września 2024 roku. 

Program ma na celu rozwinąć także umiejętności miękkie uczennic i uczniów, udowadniając, że IT może być dla wszystkich, niekoniecznie jedynie dla osób z wykształceniem technicznym i o umysłach ścisłych. 

Według badań Stowarzyszenia Blockchain Polska, stereotypy i mity związane z obszarem technologicznym ograniczają różnorodność w tej dziedzinie, prowadząc do mniejszej liczby osób o zainteresowaniach innych niż STEM (Science; Technology; Engineering, Math). Aby przeciwdziałać temu trendowi, inicjatywa "Innovators of Tomorrow" skupia się na edukacji młodzieży na temat możliwości jakie otwiera technologia oraz na rozwijaniu umiejętności miękkich i biznesowych 

"Jesteśmy przekonani, że innowacje i technologie mogą być dostępne dla każdego, niezależnie od zainteresowań czy umiejętności programistycznych. Nasza inicjatywa ma na celu otwarcie drzwi dla młodych osób z różnych środowisk i zainteresowań, aby mogły one odnaleźć się w dziedzinie technologii i przyczynić się do tworzenia lepszego świata." - mówi Agata Slater, Vice Prezes Stowarzyszenia Blockchain Polska. Program "Innovators of Tomorrow" to doskonała okazja dla lokalnych firm do zaangażowania się w rozwój młodych talentów i budowanie wizerunku innowacyjnej organizacji, która inwestuje w przyszłe pokolenie pracowników. Dziękujemy naszym partnerom za wsparcie w tej inicjatywie. Eksperci z partnerskich firm poprowadzą lekcje i warsztaty, aby zapewnić najlepsze wsparcie dla uczestniczek i uczestników. 

Więcej o "Innovators of Tomorrow" posłuchaj w filmiku na YouTube.

MR