Zielony plac na Łacinie - co dalej?

Jak będzie wyglądał nowy park na Łacinie? Studenci z poznańskich uniwersytetów przygotowali już swoje propozycje. Teraz każdy może wyrazić zdanie na ich temat - czas na to jest do 14 lipca.

Na zdjęciu ludzie doklejający karteczki z napisami do propozycji studentów - grafika artykułu
Każdy może wyrazić swoje zdanie na temat placu na Ławicy

Studenci z całego Poznania stworzyli swoje koncepcje zielonego i otwartego dla wszystkich miejsca spotkań na Łacinie, biorąc udział w konkursie zorganizowanym przez Miasto. Jego wyniki ogłoszono w czerwcu. 

Nagrodzone i wyróżnione prace zaprezentowano najpierw na Uniwersytecie Artystycznym, a potem podczas czerwcowego spotkania z mieszkańcami Łaciny. Było ono równocześnie podsumowaniem konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania miejskiego placu. Historię tego miejsca przybliżyli m.in. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, ksiądz Radek Rakowski, proboszcz parafii pw. Imienia Jezus na Łacinie, a także pracownicy Gabinetu Prezydenta UMP. Studenci - zwycięzcy konkursu - mieli okazję, by wyjaśnić mieszkańcom osiedla założenia architektoniczne i podyskutować na ich temat.  

Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu na Łacinie, Miasto przygotowało internetową ankietę - można ją wypełnić za pośrednictwem platformy voxly.pl. Znajdują się tam wszystkie zwycięskie prace. Opinie oraz komentarze na temat poszczególnych elementów architektury krajobrazu można składać do 14 lipca 2024 r.  

Również do 14 lipca można podziwiać wystawę na Łacinie. Więcej informacji o konsultacjach społecznych oraz spotkaniu znajduje się na poznan.pl/konsultujemy. Szczegółowe informacje o wynikach konkursu można znaleźć na poznan.pl.

Miasto stawia na konsultacje społeczne

Konkurs adresowany był do studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Poznańskiej. Uczestnicy musieli wziąć pod uwagę planowaną na Łacinie lokalizację Centrum Duszpasterskiego oraz wyniki konsultacji społecznych.

Opinie oraz komentarze na temat poszczególnych elementów architektury krajobrazu zwycięskich prac zostaną przekazane architektom, którzy przygotują projekt realizacyjny nowego parku.

Inicjatorom stworzenia parku zależało na włączeniu wszystkich grup społecznych w jego powstawanie, dlatego etap projektowy poprzedziły szerokie konsultacje, prowadzone wspólnie przez Miasto i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. W części ankietowej swoje zdanie wyraziło ponad 1700 osób. Druga część konsultacji przeprowadzona została w formie trzech spotkań dla mieszkańców Łaciny i jego najbliższej okolicy, które odbyły się w lokalnej kawiarni - w formie Wolrd Cafe.

AW