Modernizacja nagrobków

Pomniki znajdują się na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz dawnej nekropolii parafii św. Wojciecha. Wymagają one odnowienia z uwagi na swój zły stan - uległy zniszczeniu wskutek upływu lat czy niesprzyjających warunków. Nagrobki te są cenne historycznie, spoczywają tam osoby zasłużone dla Wielkopolski, ale nie tylko. Pracami zajmie się firma Alta.
Odnowione zostaną 3 pomniki. Jeden z nich to grobowiec Maksymiliana Studniarskiego, Gabrieli z Pomorskich Studniarskiej, Marii Studniarskiej, Karola Krysiewicza, Alfonsa Kolskiego, Stanisława Krysiewicza, Bolesława Krysiewicza i Felixa Kulczyńskiego. Zmodernizowane zostaną także nagrobki rodziny Dąbrowskich na cmentarzu świętego Wojciecha oraz Józefa Feliksa Męciny-Krzesza i Marii Ludwiki Męciny-Krzesz na cmentarzu na stoku Cytadeli.
Rodzina Krysiewiczów:
Stanisław (ur. 1850 r. w Poznaniu), przemysłowiec, prezes Rady Nadzorczej Banku Związku Spółek Zarobkowych, działacz Towarzystwa Czytelni Ludowych. Zmarł w 1938 roku w Poznaniu.
Karol (ur. 1852 r. w Poznaniu) był honorowym radcą miejskim Poznania. Opiekun ubogich. Zmarł w 1921 roku.
Bolesław (ur. w 1862 r. w Czarnkowie); członek PTPN, doktor medycyny - organizator i Naczelny Lekarz szpitala dziecięcego św. Józefa w Poznaniu, społecznik oraz działacz niepodległościowy. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. W 1918 roku był członkiem delegacji witającej na poznańskim dworcu Ignacego Jana Paderewskiego. Patron ulicy na Starym Mieście. Zmarł w Poznaniu w 1932 r.
Maksymilian Studniarski (ur. 1828 r. w Międzyrzeczu); nauczyciel, społecznik, orędownik pracy organicznej. Jeden z ojców-założycieli i pierwszych opiekunów zbiorów archeologicznych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Oprócz działalności zawodowej oraz aktywności w towarzystwach społecznych, zapisał się w pamięci jako budowniczy kamienic czynszowych w zaułku ul. Strzeleckiej. Zmarł w 1890 roku. Pochowany został razem ze swoją żoną, Gabrielą Józefą z Pomorskich oraz Marią Pomorską.
Józef Feliks Męcina-Krzesz (ur. 1860 r. w Krakowie) - artysta-malarz, uczeń Jana Matejki. Był autorem obrazów o treści historycznej i religijnej, scen rodzajowych oraz portretów. Zmarł w Poznaniu w 1934 roku. Pochowany na cmentarzu starogarnizonowym na stoku Cytadeli, razem ze swoją żoną Ludwiką Marią Barat - również malarką, wieloletnią przewodniczącą organizacji Le Souvenir Français w Poznaniu.
Alfons Kolski (ur. 1845 w Poznaniu). Pod koniec XIX wieku wszedł w posiadanie pałacu Powelskich w Wojnowie niedaleko Murowanej Gośliny. Zmarł w 1920 r. w Poznaniu.
Feliks Kulczyński - zapewne parafianin poznańskiej fary (obecny Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan dawniej należał do parafii pw. św. Marii Magdaleny), przypuszczalnie był majętnym i wpływowym mieszkańcem miasta. Zmarł w 1834 roku. Został pochowany w jednej z nisz szeregu połączonych ze sobą, murowanych grobowców.
Wyremontowany zostanie też krzyż oraz okazały grobowiec rodzinny na zabytkowym cmentarzu staroparafialnym św. Wojciecha na stoku Cytadeli - na podstawie częściowo odczytanej inskrypcji przyjmuje się, że spoczywa tam rodzina Dąbrowskich.
Cytadela to jedna z najstarszych nekropolii na terenie Poznania. Założony w 1833 roku cmentarz położony jest w dolnej części południowo-zachodniego stoku Cytadeli, przy alei Armii Poznań. Spoczywają tam parafianie pobliskiego kościoła św. Wojciecha oraz wiele zasłużonych dla Miasta i Wielkopolski osobistości. Teren ten znajduje się pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej. Razem z Miejskim Konserwatorem Zabytków zlecił on renowację cennych historycznie i artystycznie nagrobków.
Prace konserwatorskie mają potrwać do 30 października. Na ten cel przeznaczono ponad 330 tys. zł.
PD
Zobacz również

Nowa szkoła na Strzeszynie niemal gotowa

Zielone metamorfozy poznańskich ulic

Ostatni weekend wystawy o latach 90.
