Inauguracja Archiwum Lecha Raczaka

20 lutego 2023 r. przy ul. Mokrej 1 w Poznaniu, zainaugurowano powstanie Archiwum Lecha Raczaka przy Poznańskim Archiwum Historii Mówionej. Archiwum powstało w ramach współpracy Wydawnictwa Miejskiego Posnania wraz z Fundację ORBIS TERTIUS i będzie się zajmować spuścizną artystyczną Lecha Raczaka.

Zdjęcie przedstawia uroczyste przekazanie materiałów archiwalnych dotyczących Lecha Raczaka Poznańskiemu Archiwum Historii Mówionej. - grafika artykułu
Zdjęcie przedstawia uroczyste przekazanie materiałów archiwalnych dotyczących Lecha Raczaka Poznańskiemu Archiwum Historii Mówionej.

Żona Lecha Raczka Daria Anfelli i jego córka Giordana Raczak przekazały do Archiwum Lecha Raczaka pierwszą partię materiałów archiwalnych dotyczących spektakli Lecha Raczaka, na razie z lat 2002-2006. Pierwsze materiały zostaną zinwentaryzowane i opracowane we współpracy z teatrologiem prof. Juliuszem Tyszką a następnie po zdigitalizowaniu zostaną udostępnione na stronie internetowej aby później mogły służyć następnym pokoleniom miłośników teatru.

Lech Raczak urodził się w 1946 w Kraszewicach k. Śremu, był reżyserem, dramaturgiem, autor em scenariuszy teatralnych, teatrologiem i pedagogiem. Był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był kierownikiem artystycznym i reżyserem wszystkich przedstawień tego zespołu. Po powrocie Teatru Ósmego Dnia z emigracji, Lech Raczak opuścił zespół by podążać własną ścieżką artystyczną. Od 1993 do 2012 współorganizował Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta" w Poznaniu. W latach 1995-1998 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, zaś od 2003 był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce i za granicą, zaś później jako reżyser dramatyczny w teatrach w Poznaniu Gnieźnie,Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku i Legnicy.  Łącznie wyreżyserował prawie 70 realizacji scenicznych i plenerowych, był autorem scenariuszy większości z nich. Kilka przedstawień L. Raczaka zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Lech Raczak zmarł 17 lutego 2020r.