Inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest.

Azbest należy do najbardziej rakotwórczych substancji. W krajach Europy Zachodniej obowiązuje od kilkunastu lat całkowity zakaz stosowania materiałów zawierających azbest. W 1997 roku w Polsce wprowadzono akty prawne ograniczające stosowanie azbestu. Jednak według obowiązującego od 29 listopada 2003 r. Rozporządzenia Ministra Gospodarki, wykorzystywanie azbestu lub zawierających go wyrobów w instalacjach lub urządzeniach dopuszczalne jest do końca 2032 r.
Według badań, niezabezpieczone zniszczone płyty azbestowe są szkodliwe, nawet jeśli leżą na dachu, gdyż zawarty w nich azbest utlenia się, a włókna przenikają do powietrza i są wypłukiwane z deszczem. Nie wolno jednak samodzielnie zrywać azbestowych pokryć, ponieważ stają się szczególnie niebezpieczne podczas obróbki mechanicznej. Ich usuwaniem powinny zajmować się wyłącznie specjalistyczne firmy. Nie wolno też - co niestety zdarza się bardzo często - wyrzucać ich na składowisko czy używać np. do utwardzania polnych dróg. Największym zagrożeniem dla zdrowia jest pył azbestowy. Może powodować pylicę, nowotwory płuc.
W nawiązaniu do Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest, przekazujemy następujące informacje:

1. wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest dopuszcza się w użytkowanych instalacjach lub Urządzeniach nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2032 r.
2. przy wykorzystywaniu azbestu lub wyrobów zawierających azbest należy uwzględniać okres upływu gwarancji producenta wyrobu oraz wyniki przeprowadzonych kontroli i oceny stanu wyrobów. przemieszczanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest po ich usunięciu powinno odbywać się na zasadach określonych przepisami ustawy o odpadach.
3. w przypadku ujawnienia widocznych uszkodzeń lub zużycia wyrobu zawierającego azbest właściciel, zarządca lub użytkownik powinien usunąć taki wyrób.
4. dla każdego pomieszczenia, w którym znajdują się instalacje lub Urządzenia zawierające azbest lub wyroby zawierające azbest, właściciel, zarządca lub użytkownik sporządza corocznie plan kontroli jakości powietrza obejmujący pomiary stężenia azbestu.
5. w przypadku przekroczenia najwyższego dopuszczalnego stężenia pyłów zawierających azbest w środowisku pracy, stwierdzonego w wyniku realizacji planu kontroli, dalsze wykorzystywanie instalacji lub Urządzenia jest niedopuszczalne.
6. instalacja lub Urządzenie, których dalsze wykorzystywanie jest niedopuszczalne, podlega oczyszczeniu poprzez usunięcie wyrobów zawierających azbest lub ich wymianę.
7.właściciel, zarządca lub użytkownik pomieszczeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest lub wyroby zawierające azbest, umieszcza w widocznym miejscu instrukcję bezpiecznego postępowania i oznakowanie, według wzoru - załącznik nr 1.
8.właściciel, zarządca lub użytkownik wycofanych z użytkowania instalacji lub Urządzeń zawierających azbest lub wyroby zawierające azbest oczyszcza je poprzez usunięcie azbestu lub wyrobów zawierających azbest w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi.
9. wykorzystanie instalacji lub Urządzenia po ich oczyszczeniu możliwe jest pod warunkiem stwierdzenia nieprzekroczenia najwyższego dopuszczalnego stężenia pyłów zawierających azbest w środowisku pracy.
10.właściciel, zarządca lub użytkownik miejsc, w których był lub jest wykorzystywany azbest lub wyroby zawierające azbest, poddaje je przeglądom, w celu stwierdzenia obecności azbestu, i oznakowaniu.
w przypadku braku możliwości trwałego umieszczenia oznakowania na instalacji lub Urządzeniu zawierającym azbest lub wyroby zawierające azbest, oznakowanie umieszcza się w widocznym miejscu w każdym pomieszczeniu, w którym taka instalacja lub Urządzenie się znajduje, dodając ostrzeżenie "pomieszczenie zawiera azbest".
zgodnie z §7 ww.rozporządzenia: właściciel, zarządca lub użytkownik miejsc, w których był lub jest wykorzystywany azbest lub wyroby zawierające azbest, dokonuje inwentaryzacji zastosowanych wyrobów zawierających azbest, poprzez sporządzenie spisu z natury. wynik inwentaryzacji ujęty w formie informacji właściciel, zarządca lub użytkownik sporządza w dwóch egzemplarzach: jeden egzemplarz przedkłada w formie pisemnej wojewodzie, drugi - przechowuje przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji. osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami przedkładają informację prezydentowi Miasta.
w związku z powyższym prosimy o zastosowanie się do obowiązujących przepisów oraz przedłożenie przedmiotowej informacji zgodnie z kompetencjami: wojewodzie lub prezydentowi Miasta, wg podanych wzorów (załączniki 2 i 3).
informacja podlega corocznej aktualizacji w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku.

Załączniki