Wykaz zadań dofinansowanych ze środków Gminnego i Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu i zrealizowanych przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania w roku 2005.

Powiatowy i Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są funduszami celowymi. Zgodnie z art. 405, 406 i 407 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z póź. zm.) środki funduszy przeznacza się na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w celu realizacji zasady zrównoważonego rozwoju i polityki ekologicznej państwa oraz na współfinansowanie projektów inwestycyjnych, kosztów operacyjnych i działań realizowanych z udziałem środków pochodzących z Unii Europejskiej niepodlegających zwrotowi oraz środków bezzwrotnych pozyskiwanych w ramach współpracy z organizacjami międzynarodowymi oraz współpracy dwustronnej. Załącznik przedstawia wykaz zadań, na realizację których można uzyskać dofinansowanie ze środków gminnego i powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a poniżej zamieszczamy:

I. Wykaz zadań dofinansowanych przez Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniuw roku 2005, nadzorowanych przez WOŚ UMP:

  1. Remont i uszczelnienie lewobrzeżnego wała przeciwpowodziowego rzeki Warty- odcinek od mostu Królowej Jadwigi do mostu Przemysła I - wzdłuż ul. Piastowskiej.

  2. Biologiczna odnowa wód rzeki Bogdanki - przebudowa rzeki Wierzbak.

  3. Odbudowa 4 stawów w Dębinie- Staw Grundela.

  4. Konserwacja rowów, cieków, zbiorników wodnych małej retencji oraz budowli hydrotechnicznych.

  5. Konserwacja i modernizacja wałów przeciwpowodziowych miasta Poznania oraz międzywala rzeki Warty.

II. W roku 2005 środki Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu spowodowały realizację następujących zadań na rzecz ochrony środowiska, pod nadzorem WOŚ UMP:

  1. Opracowanie przewodników po użytkach ekologicznych "Różany Młyn" i "Wilczy Młyn".

  2. Waloryzacja przyrodnicza użytków ekologicznych "Nad Jeziorem", "Głuszynka" (w granicach miasta Poznania), "Psarskie" (w granicach miasta Poznania), "Fort V Lechicka", "Fort VIa Golęcin" i "Fort VIIIa Raszyn".

  3. Wykonanie oznakowania tablicami informacyjnymi użytków ekologicznych "Olszak I i II"- oznakowanie tablicami informacyjnymi użytku ekologicznego "Olszak I" wraz z ustawieniem tablic informacyjnych o poddaniu użytku pod ochronę".

  4. Inwentaryzacja i ewidencja drzew na terenie Poznania ze szczególnym uwzględnieniem parków, skwerów i zieleni przyulicznej - inwentaryzacja i ewidencja drzew na obszarach zieleni wokół Jeziora Malta oraz w alejach wzdłuż wybranych ulic na terenie dzielnicy Nowe Miasto.

  5. Przygotowanie do druku oraz druk materiałów o charakterze przewodnika przyrodniczego na dwóch poziomach zaawansowania (dla zaawansowanych i uniwersalny) po użytku ekologicznym Darzybór- etap III.

  6. Przygotowanie materiałów edukacyjnych pn."Gospodarujemy odpadami" dla poznańskich szkół.

  7. Przygotowanie materiałów o charakterze "Lokalnego Poradnika Gospodarki odpadami dla m. Poznania", zawierającego definicje, obowiązki oraz wykaz regulacji prawnych związanych z gospodarką odpadami.

  8. Przygotowanie do druku oraz druk materiałów edukacyjnych dla mieszkańców, zawierających informacje o działaniach na rzecz ochrony środowiska oraz promujących zachowania proekologiczne - publikacja p.t."Możliwości oddziaływania samorządu na jakość powietrza. Przykład Poznania", autor Leszek Kurek.

Załączniki