Wyprawa do tajemniczego olsu - zapraszamy na grudniowy spacer przyrodniczy!

W sobotę 10 grudnia odbędzie się kolejny, ostatni w tym roku spacer przyrodniczy -  zapraszamy na wyprawę do użytku ekologicznego "Strzeszyn"!

Fot. H. Nowak - spacer przyrodniczy po użytku ekologicznym "Łęgi Potoku Różanego" - grafika artykułu
Spacer przyrodniczy "W krainie bobra"

Użytek ekologiczny "Strzeszyn" i jego przyrodnicze tajemnice będą tematem kolejnego spaceru krajobrazowego na terenie Poznania. Podczas spaceru będziemy wspólnie odkrywać ols - bardzo cenny, podmokły las z dominującą w nim olszą czarną, poznamy roślinność linii brzegowej Jeziora Strzeszyńskiego, a także postaramy się wypatrzeć ślady obecności bobrów!

Przewodnik, Artur Golis, w formie łamigłówek i zagadek opowie o najcenniejszych przyrodniczo zakątkach użytku, aktywizując w szczególności najmłodszych uczestników spaceru. Czeka nas wiele ciekawostek, niesamowita przygoda, a przede wszystkim dobra zabawa!

Spacer rozpocznie się o godzinie 11:00 przy wiacie ogniskowej nad Jeziorem Strzeszyńskim (link do lokalizacji) i potrwa około 2-3 godzin. Do udziału zachęcamy w szczególności rodziny z dziećmi. Wycieczka połączona będzie z grą terenową oraz rozwiązywaniem zagadek i łamigłówek.

Udział w spacerze jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: natalia_kolacz@um.poznan.pl do dnia 09.12 br.

Uwaga!

Przewidywana długość spaceru to 4 km. Dystans może ulec zmianie w zależności od liczby uczestników i tempa marszu.

Zalecamy zadbać o odpowiednią, wygodną, ciepłą odzież - wodoodporne, terenowe buty, spodnie, nieprzemakalną kurtkę. W trakcie spaceru będziemy się przemieszczać częściowo poza szlakiem. Polecane są również stuptuty (ochraniacze nogawek).

Zapraszamy!

O przewodniku spaceru:

Artur Golis jest pracownikiem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Zawodowo zajmuje się więc ochroną krajobrazu, głównie wiejskiego lecz także obszarów leśnych i mokradłowych. Jako botanik zwraca szczególną uwagę na krajobrazową rolę szaty roślinnej. W swojej wieloletniej działalności edukacyjnej, na polu przyrodniczym wykorzystuje sezonową, siedliskową i sukcesyjną zmienność zbiorowisk roślinnych, populacji  i osobników poszczególnych gatunków aby tłumaczyć swoim odbiorcom procesy i zjawiska. Swój przekaz dostosowuje do wymagań słuchaczy wszystkich grup wiekowych. Nie wyobraża sobie edukacji terenowej bez sprowadzenia ze ścieżki i zanurzenia uczestników organizowanych wycieczek w surowej tkance ekosystemów, dając sposobność by zajrzeć, dotknąć, posłuchać, powąchać i posmakować a jeśli trzeba - zabłądzić.