Wspólnie ze specjalistami będziemy identyfikować i dokumentować obecność różnych gatunków zwierząt, roślin, a także badać jakość wody. Podążymy śladem jednego z miejskich cieków, cieku Wierzbak, poszukując zarówno jego źródeł jak też miejsca ujścia oraz rozważając rolę cieków miejskich w kontekście zmian klimatu.
Spacer rozpocznie się 6 czerwca (piątek), godz. 17.00, zbiórka: przystanek tramwajowy MPK "Nad Wierzbakiem", szacowany czas trwania: ok. 1,5h. Obowiązują zgłoszenia pod adresem: forms.gle/BB9Z5fXzmT2vDBfC6
O wyprawie
Będziemy eksplorować teren zalewowy Bogdanki od ul. Nad Wierzbakiem, gdzie Wierzbak wylewa się do Bogdanki, aż do kolektora Bogdanki przy ul. Pułaskiego. Jest to obszar bardzo bogaty w roślinność i gatunki zwierząt, w tym ważki i płazy. Celem będzie obserwacja zwierząt występujących wzdłuż rzeki, a zwłaszcza ważek i płazów, które są wskaźnikami jakości wody w rzece. Uczestnicy dowiedzą się więcej o świecie owadów i płazów żyjących wzdłuż rzeki w tak zwane "strefa nadbrzeżna" oraz przeprowadzą monitoring terenu zalewowego poznając metodyki badawcze, które są stosowane w inwentaryzacjach przyrodniczych.
Wspólnie zastanowimy się czy rzeka w mieście tylko transportuje wodę czy może jest w niej coś wyjątkowego.
Szczegóły pod adresem: facebook.com/events/2100521587080978
Przewodnikiem będzie Alex Flesch, który od 2008 zajmuje się ochroną płazów na terenie Poznania i nie tylko. Skończył studia w Francji na Université de Lorraine gdzie uzyskał dyplom magisterski na temat preferencji siedliskowych żab brunatnych (badania były prowadzone w Poznaniu). Działa w Klubie Przyrodników od 2011, prowadząc monitoringi płazów na terenie Podolan oraz zajmując się przenoszeniem płazów na terenie Podolan zgodnie z wymaganiami RDOŚ.
Realizacja speceru jest finansowana ze środków budżetu Miasta Poznania.
Zobacz również

Ceremonia wręczenia certyfikatów Wetlands City Accreditation

Dbajmy wspólnie o zieleń

Miasto pozyskało fragment trasy rowerowej
