Maria Krzyżańska Honorową Obywatelką Miasta Poznania

Honorową Obywatelką Miasta Poznania zostanie Maria Krzyżańska. Tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymają: Izabela Dylewska-Światowiak, Benedykt Niewczyk, Antoni Rut, Tomasz Sokołowski, a także Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych (WOKiSS). 

Na zdjęciu starsza pani, obok, na pierwszym planie, kwiaty - grafika artykułu
Maria Krzyżańska Honorową Obywatelką Miasta Poznania/ fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

We wtorek, 29 kwietnia, radni zdecydowali, że Honorową Obywatelką Miasta Poznania zostanie Maria Krzyżańska, żołnierka Armii Krajowej, kapitan rezerwy i wielka patriotka. Zarówno honorowe obywatelstwo, jak i tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania - zostaną wręczone podczas uroczystej sesji, która odbędzie się w czerwcu.

Kapitan rezerwy Maria Krzyżańska, z domu Mikołajczak, urodziła się w 1924 roku w Gnieźnie. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w konspirację. Służyła w strukturach Armii Krajowej, pełniąc rolę łączniczki w oddziale Kedywu. Po zakończeniu wojny współtworzyła Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, w tym jego Okręg "Wielkopolska", gdzie pełniła funkcję wiceprezesa. Dzięki jej zaangażowaniu, w 1989 roku zainicjowano utworzenie szkolnych kół przyjaciół AK. Prowadziła również liczne działania na rzecz upowszechniania wiedzy o tej formacji, przyczyniła się do stworzenia wartościowych opracowań historycznych. Została wyróżniona licznymi odznaczeniami, w tym Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, za czyny męstwa względem państwa i jego obywateli, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim oraz Medalami "Pro Memoria" i "Pro Patria".

Zasłużeni dla Miasta Poznania

Przyznano też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. Otrzymają je:

Izabela Dylewska-Światowiak - kajakarka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, była zawodniczka Klubu Sportowego "Posnania". Dwukrotnie zdobywała brązowy medal igrzysk olimpijskich, jest też medalistką mistrzostw świata i Europy oraz trenerką. Uznawana jest za najlepszą i najbardziej utytułowaną kajakarkę w historii Polski, znaną też z wielkiej ambicji i niesamowitego zaangażowania w systematyczną pracę. Nadal jest związana z tym sportem - organizuje turystyczne spływy, a także trenuje młodych zawodników.

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także - dwukrotnie - srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Zaangażowana była w życie społeczne i polityczne, pełniąc funkcję radnej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Benedykt Niewczyk - poznański lutnik i naukowiec. Studiował fizykę doświadczalną ze specjalizacją Akustyka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a zainteresowanie lutnictwem łączy z badaniami nad akustyką skrzypiec. Jest współautorem kilkunastu prac naukowych, wykłada na UAM. Prowadzi najstarszą polską pracownię lutniczą, będącą w trójce najstarszych na świecie. Przejął ją od swojego ojca - Stefana Niewczyka. Jest obecnie jedynym lutnikiem opiekującym się instrumentami uczestników Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego. Pełni też funkcję biegłego przy sądzie okręgowym w Poznaniu.

Za swoją pracę i aktywną działalność został odznaczony odznaką honorową "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".

Antoni Rut - artysta fotografik, mistrz rzemiosła artystycznego. Jego działalność na stałe wpisała się w historię polskiej fotografii. W latach 1982-2005 prowadził w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 53 legendarną galerię, w której przez ponad 50 lat stał słynny fotoplastykon. Dzięki determinacji artysty i we współpracy z Miastem został on wyremontowany i stanowi obecnie jedną z atrakcji turystycznych Poznania. Antoni Rut jest autorem ponad 59 indywidualnych wystaw, które były prezentowane w galeriach i muzeach w Polsce oraz na całym świecie. Jest także pomysłodawcą i organizatorem szeregu ważnych wydarzeń fotograficznych, a jako wykładowca przez osiem lat prowadził kursy, ucząc setki młodych ludzi zasad artystycznego spojrzenia na otaczający świat.

Jego kunszt artystyczny potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Złoty Krzyż Zasługi otrzymany z rąk Prezydenta RP czy Srebrny Medal "Za Fotograficzną Twórczość" przyznany przez Kapitułę Fotoklubu RP.

Tomasz Sokołowski - profesor nauk prawnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest specjalistą w zakresie prawa cywilnego, handlowego, ubezpieczeniowego i rodzinnego. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Poznania I Kadencji (w latach 1990-1992). Miał znaczący wkład w rozwój polskiego prawa cywilnego, w szczególności w zakresie prawa rodzinnego. Jako autor książek, monografii i artykułów naukowych przysłużył się kształceniu kolejnych pokoleń prawników, m.in. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pełnił funkcję dziekana. Publikował w wielu czasopismach i nadal angażuje się w prace badawcze oraz redakcyjne. Pełniąc funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Poznaniu, aktywnie angażował się w życie społeczno-kulturalne miasta.

Za swoją działalność naukową i społeczną został odznaczony w 2014 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych (WOKiSS) - powstało w 1990 roku z intencją udzielania wsparcia kadrom odradzającego się po 1989 roku samorządu terytorialnego. Dostarczało prezydentom, wójtom i burmistrzom, a później starostom powiatów, potrzebnej wiedzy i umiejętności do zarządzania strukturami samorządowymi oraz pracy na rzecz administracji publicznej. Organizując wizyty studyjne w krajach rozwiniętej demokracji, pozwalało polskim samorządowcom czerpać najlepsze wzorce i pozyskiwać doświadczenie.

Inicjatorami powstania stowarzyszenia było grono kilkunastu przedstawicieli poznańskiego środowiska akademickiego. Na jego czele stali senator prof. Ryszard Ganowicz oraz prof. Ewa Borkowska-Bagieńska. Na stanowisko dyrektora ośrodka powołano Macieja Kozika, znanego poznańskiego prawnika, który do dziś pełni tę funkcję.

Dziś WOKiSS jest najstarszym oraz największym stowarzyszeniem samorządów w Polsce - zrzesza 247 gmin. Działalność stowarzyszenia oparta jest na dwóch głównych filarach: edukacji, z której wyrosło, oraz świadczeniu usług doradczych.

AW