O pszczołach na gratowisku

Warsztaty pszczelarskie, degustacja miodu, wykłady o owadach zapylaczach, żywy ul oraz gry i zabawy edukacyjne - takie atrakcje czekają w sobotę, 10 maja, na gratowisku przy ul. Wrzesińskiej. Z okazji Światowego Dnia Pszczół, który obchodzony jest w maju, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zachęca mieszkańców i mieszkanki miasta do wspólnego świętowania. 

Zdjęcie przedstawia pszczoły siedzące na kwiatach. - grafika artykułu
Z okazji Światowego Dnia Pszczół, który obchodzony jest w maju, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zachęca mieszkańców i mieszkanki miasta do wspólnego świętowania.

Określenie "pracowity jak pszczoła" nie wzięło się znikąd. Aby wyprodukować jedną łyżeczkę miodu, te owady muszą odwiedzić aż 5 tysięcy kwiatów, co odpowiada około miesiącowi intensywnej pracy przez osiem godzin dziennie. Niestety, ze względu na liczne zagrożenia dla populacji zapylaczy, kluczowe staje się nie tylko uświadomienie sobie ich znaczenia, ale także podejmowanie działań na rzecz ich ochrony. 

Dzień Pszczoły świętowany na Gratowisku Poznań Wschód przy ulicy Wrzesińskiej 12 to okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu oraz zdobyć cenną wiedzę na temat tych pożytecznych owadów. 

- Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania już po raz trzeci. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla mieszkańców, a miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe. Właśnie na terenie Gratowiska przy ul. Wrzesińskiej 12 znajduje się nietypowa pasieka, która powstała z uli z recyklingu. Zostały one wykonane z bębnów od pralek, co pokazuje, że nawet z pozornie bezużytecznych przedmiotów można stworzyć coś wartościowego, dając im drugie życie - mówi Kaja Mietlicka z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. - Jednocześnie bardzo prosimy, by uczestnicy wydarzenia, którzy postanowią przyjechać samochodami, pozostawili je poza terenem PSZOK. To ważne, ponieważ tego dnia Gratowisko będzie normalnie funkcjonowało i będzie otwarte zgodnie ze stałymi godzinami.

Atrakcje czekają na poznaniaków w godzinach 11:00-13:00. W programie znalazły się: 

  • wykłady o pszczołach - doświadczony pszczelarz opowie o życiu tych niezwykłych owadów, ich roli w przyrodzie oraz o sposobach ich ochrony;
  • żywy ul - możliwość obejrzenia z bliska tych małych stworzeń;
  • warsztaty pszczelarskie - każdy będzie mógł spróbować swoich sił w pracy z pszczołami i dowiedzieć się, jak powstaje miód;
  • degustacje - nie zabraknie pysznego miodu do spróbowania;
  • animacje dla najmłodszych - gry, zabawy i zajęcia edukacyjne sprawią, że nawet najmłodsi uczestnicy pokochają pszczoły.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Nie obowiązują też zapisy. 

Poznań dla pszczół

Sobotnie wydarzenie to nie jedyne działania na rzecz owadów zapylaczy realizowane w stolicy Wielkopolski. W ramach programu "Poznań dla pszczół" organizowanych jest wiele akcji edukacyjnych, zwłaszcza dla najmłodszych - warsztaty, wykłady, wystawy czy konkursy. Dwa lata temu w Lasku Dębińskim powstała ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna - zwiedzający ją dzieci i dorośli mogą wcielić się w rolę badaczy-przyrodników.

Dzięki programowi w stolicy Wielkopolski przybywa też miejsc schronienia i rozmnażania dla zapylaczy. Specjalne hoteliki można zobaczyć w parkach, na terenie lasów miejskich, Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz w wielu innych miejscach zaproponowanych przez rady osiedli. Co roku w ramach akcji "Stołówka dla fifnych owadów" hoteliki dla zapylaczy wraz z torebkami z nasionami pyłko- i nektarodajnymi trafiąją do przedszkoli i szkół podstawowych. Dzięki programowi w Poznaniu powstały także miejskie pasieki - w parku Cytadela, Lasku Dębińskim czy na terenie Term Maltańskich.   

W tym roku w ramach projektu "Poznań dla pszczół" planowana jest akcja promocyjna. 18 i 20 maja na placu Wolności oraz w czterech miejskich parkach odbywać się będą animacje dla najmłodszych. Na mieszkańców czekają też drobne upominki. 

AJ/ ZZO