Pszczoły mają swoje święto - co będzie się działo?

20 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pszczół. Z tej okazji będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o tych pożytecznych owadach, a także otrzymać nasiona roślin przyjaznych zapylaczom do posadzenia we własnym ogródku lub na balkonie. 

Zdjęcie przedstawia pszczoły siedzące na kwiatkach. - grafika artykułu
Od kilku lat w mieście realizowany jest program "Poznań dla pszczół", w ramach którego realizowanych jest wiele działań na rzecz tych pożytecznych owadów

We wtorek (20 maja), w godz. 10:00-20:00, na placu Wolności stanie instalacja imitująca ul. Każdy będzie mógł zajrzeć do środka i zobaczyć, jak żyją pszczoły, a nawet zrobić sobie zdjęcie. Przednia część będzie bowiem przezroczysta. Na miejscu obecne będą też osoby, które opowiedzą wszystkim chętnym o zapylaczach. Będzie można dowiedzieć się m.in. jak chronić te pożyteczne owady, a także wziąć udział w quizie z nagrodami.

To nie koniec. Tego samego dnia, po południu, w czterech poznańskich parkach (Rataje, Cytadela, Jana Pawła II i Kasprowicza) pojawią się osoby na rowerach, które będą rozdawać napotkanym poznaniakom i poznaniankomnasiona roślin miododajnych. Można będzie posadzić je w przydomowym ogródku, na działce, a nawet na balkonie.

Organizatorem akcji z okazji pszczelego święta jest Miasto Poznań.

Poznań dla pszczół

Wtorkowe wydarzenia to nie jedyne działania na rzecz owadów zapylaczy realizowane w stolicy Wielkopolski. W ramach programu "Poznań dla pszczół" organizowanych jest wiele akcji edukacyjnych, zwłaszcza dla najmłodszych - warsztaty, wykłady, wystawy czy konkursy. Dwa lata temu w Lasku Dębińskim powstała ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Zwiedzający ją dzieci i dorośli mogą wcielić się w rolę badaczy-przyrodników.

Dzięki programowi w stolicy Wielkopolski przybywa też miejsc schronienia i rozmnażania dla zapylaczy. Specjalne hoteliki można zobaczyć w parkach, na terenie lasów miejskich, w Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz w wielu innych miejscach zaproponowanych przez rady osiedli. Co roku w ramach akcji "Stołówka dla fifnych owadów" hoteliki dla zapylaczy wraz z torebkami z nasionami pyłko- i nektarodajnymi trafiają do przedszkoli i szkół podstawowych.

AJ