Powstała książka o historii poznańskiego Ratusza

To z jego wieży odgrywany jest hejnał Poznania. To stąd wychodzą, a następnie trykają się słynne koziołki. To tutaj obradowały niegdyś władze miejskie, a dziś odbywają się uroczyste sesje rady miasta. Osoby, które chcą zgłębić wiedzę na temat najważniejszego budynku Poznania, mogą sięgnąć po książkę "Odkrywanie Ratusza. Historia powtarzalności" dr Magdy Mrugalskiej-Banaszak, wieloletniej pracownicy poznańskiego Muzeum Narodowego.

Zdjęcie przedstawia otwartą książkę, w której widać rysunek Ratusza. - grafika artykułu
Powstała książka o historii poznańskiego Ratusza

Jak czytamy w opisie książki, przygotowanym przez samą autorkę: Ratusz przeżywał swoje wzloty i upadki, niszczał i podnosił się, zmieniał funkcje, ale zawsze był, jest i będzie najważniejszym budynkiem Poznania. I bez względu na wszystko pozostanie "miasta naszego chlubą i ozdobą". Nic więc dziwnego, że historia tego niezwykłego budynku stała się tematem obszernej, blisko tysiącstronnicowej publikacji. Premiera dzieła odbyła się w środę, 7 maja, oczywiście w poznańskim Ratuszu.

- "Odkrywanie Ratusza. Historia powtarzalności" - ten tytuł jest inspirujący. Moja przygoda z tym miejscem sięga wielu lat wstecz. Pewnie jak wiele osób, zacząłem poznawać je jeszcze jako dziecko - podczas wizyt z babcią i rodzicami. Z czasem coraz bardziej pogłębiałem wiedzę na temat jego historii - wspominał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dziękuję pani doktor za pracę, którą wykonała na rzecz Miasta i naszych mieszkańców. Na pewno przeczytam książkę na temat poznańskiego Ratusza, bo to serce naszego miasta, a jego historia jest bardzo ciekawa. Myślę, że każdy mieszkaniec powinien się z nią zapoznać.

Książka to pierwsza kompleksowa monografia dawnej siedziby władz miejskich, obecnie mieszczącej Muzeum Poznania. Opowiada o historii gmachu od momentu jego powstania, czyli początku XIV wieku do współczesności, przede wszystkim o architekturze i zamianach zachodzących w jej obszarze, o wnętrzach Ratusza, ale także o ludziach z nim związanych i o jego roli w kształtowaniu tożsamości mieszkańców miasta. Publikację wzbogacają piękne ilustracje, znajduje się tam ponad 800 fotografii i rysunków, pokazujących m.in. jak budynek zmieniał się przez lata. Kończy ją obszerna bibliografia.

- Dzieło dotyczy najważniejszego budynku Poznania - nie ma wątpliwości prof. Przemysław Matusik, dziekan wydziału historii UAM i recenzent książki. - Życie dawnych miast toczyło się wokół dwóch wież. W Poznaniu jedną z nich była wieża kościoła farnego - symbol boskiego porządku i ładu moralnego, na którym to miał się opierać ład społeczny. Jego symbolem była natomiast wieża ratusza - budynku, będącego siedzibą władzy miejskiej. Poznański Ratusz przetrwał różne kataklizmy historyczne, łącznie z tym ostatnim, największym w 1945 roku. Takiego budynku nie ma już Warszawa ani Kraków. Na uwagę zasługuje też wspaniałość tego gmachu, która sprawia, że jest on symbolem miasta.

Jak przyznaje dr Magda Mrugalska-Banaszak, autorka dzieła i wieloletnia pracownica Muzeum Historii Miasta Poznania (oddziału Muzeum Narodowego, mieszczącego się w Ratuszu), choć wydała wiele książek na temat historii stolicy Wielkopolski, ostatnią publikację uznaje za dzieło życia. 

-  Nad książką pracowałam 5 lat. Kocham Ratusz, ale trudno nie kochać miejsca, w którym się przepracowało 4 dekady. Czasem mówię, że jest to moje trzecie dziecko. Mam dwóch synów, trzecim jest Ratusz - żartuje dr Magda Mrugalska-Banaszak.

Książkę "Odkrywanie Ratusza. Historia powtarzalności" można kupić we wszystkich sklepach muzealnych MNP, a także za pośrednictwem jego strony internetowej.

AJ