Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Klub"
Centrum jest specjalistyczną placówką opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego prowadzoną przez Urząd Miasta Poznania, nad którą nadzór pedagogiczny sprawuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.
Działalność centrum adresowana jest do dzieci i młodzieży z poznańskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, u których obserwowane są zaburzenia zachowania, występuje niedostosowanie społecznie i zagrożenie uzależnieniami. Z pomocy centrum korzystać będą też dzieci z wszelkimi zaburzeniami sprzężonymi - z rodzin naturalnych, zastępczych, zagrożonych kryzysem lub w kryzysie oraz z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych, jak również rodzice i opiekunowie, których dzieci uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez placówkę.
Centrum rekrutuje swoich wychowanków poprzez instytucje pomocowo-oświatowe (poradnie specjalistyczne, szkoły, pracownicy socjalni, MOPR. Kuratorzy, przychodnie lekarskie, organizacje pozarządowe), a także przez dobrowolne zgłoszenia indywidualnie.
Zajęcia odbywają się 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. od 14 do 19.30. Każdy podopieczny uczestniczy w zajęciach specjalistycznych jeden raz w tygodniu przez 2,5 godziny. Oprócz tego, placówka organizuje spotkania indywidualne, oferuje także zajęcia w pracowni komputerowej i pomoc w odrabianiu lekcji.
W centrum prowadzone są specjalistyczne zajęcia z zakresu socjoterapii, terapii sztuką, terapii ruchem, psychoedukacji, logopedii. Realizowane jest także poradnictwo rodzinne oraz profesjonalna praca socjalna z rodziną. W placówce działają 24 grupy socjoterapetyczne, 4 grupy korekcyjno-kompensacyjne i 2 grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów. W centrum przewidziano 250 miejsc.
Celem działalności centrum jest wspieranie rodziny w sprawowaniu jej podstawowych funkcji, zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jej członkom, przeciwdziałanie i zapobieganie patologii rodziny. Centrum promuje zdrowy stylu życia poprzez budowanie pozytywnych wzorców zachowań, działa na rzecz poprawy funkcjonowania społeczno-emocjonalnego dzieci, młodzieży i rodzin objętych opieką oraz stara się zmniejszyć poziom zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Ważnym celem działalności placówki są działania w zakresie przeciwdziałania przestępczości osób nieletnich. Pracownicy centrum stawiają sobie za cel wykształcenie u podopiecznych umiejętności psychospołecznych ważnych w prawidłowym funkcjonowaniu osobistym i społecznym, a także zwiększenie kompetencji wychowawczych u rodziców. Placówka współpracuje ze szkołami, jednostkami pomocy społecznej, działa na rzecz uaktywnienia młodzieżowego wolontariatu oraz zajmuje się animacją życia społecznego.
- Sekretariat centrum czynny jest codziennie od godziny 10.00 do 18.00.
- Działalność merytoryczna oferowana jest od poniedziałku do piątku od godziny 13.00 do 19.30.
- Przyjęcia na zajęcia do centrum odbywają się w poniedziałki i środy od godziny 16.00 do 19.30 i wtorki 12.00 do 16.00
- Filia centrum na os. Zwycięstwa 21 L czynna jest od poniedziałku do piątku od godziny 14.00 do 19.30
Zobacz również

Punkt Sprzedaży Biletów przy rondzie Kaponiera

Aktywny Samorząd - 30 września mija termin składania wniosków o dofinansowanie

Obchody 73. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę
