770 lat praw miejskich Poznania

Radny Andrzej Rataj pyta w interpelacji, czy władze Miasta planują obchody 770 rocznicy nadania Poznaniowi praw miejskich.

Poznań przedlokacyjny w XIII w., rysunek - światłokopia wykonana prawdopodobnie w okresie międzywojennym (fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu / cyryl.poznan.pl) - grafika artykułu
Poznań przedlokacyjny w XIII w., rysunek - światłokopia wykonana prawdopodobnie w okresie międzywojennym (fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu / cyryl.poznan.pl)

Poznań otrzymał prawa miejskie w 1253 roku. Za datę wydania odpowiedniego dokumentu lokacyjnego przez książąt wielkopolskich Przemysła I oraz Bolesława Pobożnego uznaje się dzień 23 kwietnia 1253 roku. Oczywiście gród poznański istniał co najmniej od połowy X wieku, jednakże właśnie w 1253 roku średniowieczne prawa miejskie według wzorców niemieckich zostały nadane Poznaniowi w obecnej lokalizacji, czyli na lewym brzegu Warty, tuż przy średniowiecznej przedlokacyjnej Osadzie Świętego Gotarda.

Powszechnie miasta świętują swoje jubileusze i ważne rocznice. Szczególnie doniośle Poznań świętował w 2003 roku 750. rocznicę nadania praw miejskich. Niestety w 2013 roku poznańskie uroczystości jubileuszowe 760. rocznicy nadania praw miejskich nie odbywały się, a jako przyczynę tej sytuacji podawano złą sytuację finansową. Tymczasem inne miasta w Polsce, w tym te o wiele mniejsze i z o wiele mniejszymi możliwościami organizacyjnymi i finansowymi, świętują swoje jubileusze. Również w ostatnich latach pomimo epidemii i trudnej sytuacji gospodarczej wiele miast świętowało albo świętuje swoje rocznice, organizując odpowiednie wydarzenia, w tym parady, koncerty, festyny, wystawy, konferencje, konkursy, publikacje jubileuszowe.

Zdaniem Andrzeja Rataja, Poznań powinien zorganizować obchody rocznicowe, a działania powinny być koordynowane na poziomie miejskim, z odpowiednim zaangażowaniem różnych instytucji samorządowych oraz społeczności lokalnych, a także programem obchodów, finansowaniem wydarzeń oraz akcjami promocyjnymi i edukacyjnymi w przedszkolach, w szkołach i na uczelniach (w tym wykładami, odczytami, wystawami i konkursami dla dzieci i młodzieży).

W odpowiedzi Urząd Miasta potwierdza, że trwają przygotowania do obchodów 770. rocznicy lokacji Poznania. Będzie to okazja do wypromowania wizerunku Poznania jako miejsca o wielowiekowej tradycji, zamieszkiwanego przez różnorodną społeczność. W planowanie wydarzenia włączyły się poznańskie instytucje kultury, szkoły oraz organizacje pozarządowe. Szczegółowy program jeszcze się kształtuje, a ostateczna koncepcja zostanie ogłoszona pod koniec marca br. na konferencji prasowej. Planowany jest m.in. korowód, który przejdzie ulicami Poznania. Rozpocznie się pod Bramą Poznania, a zakończy na pl. Kolegiackim, gdzie odbędą się wydarzenia z udziałem artystów. Na trasie pochodu zaprezentowane zostaną dzieje naszego miasta. Tego dnia ma odbyć się również spacer historyczny po miejscach związanych z lokacją Poznania. Ponadto, we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego wydana zostanie okolicznościowa karta PEKA.

oprac. red.