Jaka forma zarządzania miejskimi targowiskami?

Komisja Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych zapoznała się z propozycją wypracowaną przez Zespół ds. opracowania projektu organizacyjno-kompetencyjnego w zakresie rewitalizacji miasta i zarządzania targowiskami.

tarowisko na ryneczku, na piewszym plane przesłania je niska roślinność - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Powołanie zespołu było efektem uchwały Rady Miasta w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Poznania w zakresie organizacji zarządzania targowiskami miejskimi. Wypracowane propozycje Zespołu przedstawiła na posiedzeniu, jego przewodnicząca Joanna Jajus - dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa.

W miejsce obecnej spółki Targowiska miała by powstać jednostka budżetowa pod nazwą Poznańskie Centrum Rewitalizacji "ODNOWA", której zadaniem było by zarządzanie targowiskami oraz włączenie ich w działania rewitalizacyjne śródmieścia (5 z 8 miejskich targowisk znajduje się na obszarze Gminnego Programu Rewitalizacji). Do zadań nowej jednostki miały by należeć: programowanie i koordynacja działań rewitalizacyjnych, zarządzanie targowiskami, inwestycje, aktywizacja społeczna. Wraz z tworzeniem nowej jednostki równolegle miałby przebiegać proces likwidacji spółki Targowiska. Obecni pracownicy spółki (12 etatów), według zapewnień Miasta, zostaną zatrudnieni w nowej jednostce, a dodatkowo ma nastąpić przesunięcie do niej ok. 12 etatów z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

W dyskusji część radnych zastanawiała się czy zaproponowana formuła jest rzeczywiście najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Radny Łukasz Kapustka sugerował, że być może rozwiązaniem byłoby włączenie zadań spółki Targowiska do innej spółki miejskiej, jednostki Miasta lub wydziału Urzędu Miasta, zamiast tworzenie nowej jednostki. Radna Ewa Jemielity przypomniała, że spółka generuje straty i zauważyła, że nowa jednostka tego nie zmieni. Radni Dorota Bonk-Hammermiester i Łukasz Mikuła wyrażali obawy, że działania rewitalizacyjne będą rozdzielone w różnych jednostkach miejskich i zastanawiali się, czy nie lepiej, aby pozostały one w ramach jednej jednostki/wydziału. Dyrektor Joanna Jajus podkreślała, że Zespół analizował różne warianty i zaproponowany Komisji jest najbardziej optymalny. Dyrektor Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Grzegorz Kamiński dodał, że w tym przypadku forma spółki prawa handlowego wyczerpała swoją zasadność.

Przewodnicząca Komisji Monika Danelska podkreślała, że w kontekście proponowanej nowej jednostki ważna jest jej wizja działania i realizacji zadań. Zapowiedziała, że temat będzie szczegółowo dyskutowany na kolejnych posiedzeniach Komisji.

oprac. red.