Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zajęła się na posiedzeniu w dniu 28 sierpnia sprawą bezpieczeństwa i porządku na Starym Rynku oraz przyległych ulicach. Jak mówił przewodniczący Komisji Krzysztof Skrzypinski, temat pojawia się od pewnego czasu w środkach masowego przekazu. Przyszedł czas na podsumowanie podejmowanych działań.
Wniosek, jaki pojawiał się wielokrotnie w czasie posiedzenia, pozwala patrzeć na tę sprawę optymistycznie. Jak twierdzili przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej, na Starym Rynku, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest lepiej. Potwierdzają to, w ocenie policjantów, dane statystyczne i porównanie pierwszych siedmiu miesięcy obecnego roku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.
Płytą Starego Rynku od stycznia br. zarządza Estrada Poznańska. Jej dyrektor, Tomasz Karczewski, przyznawał, że dewastacji na tym obszarze jest mniej. Odbywały się spotkania, na których mieszkańcy, restauratorzy i przedstawiciele miejskich jednostek zastanawiali się, jak poprawić sytuację na Starym Rynku. Ostatnie imprezy, które były na nim organizowane, Jarmark Świętojański i Festiwal Dobrego Smaku, pokazały, że to miejsce jest po prostu za małe. Trzeba się zastanowić, czy rozszerzyć tak duże i ważne imprezy na sąsiednie ulice, czy może w ogóle przenieść je w inne, większe miejsce.
- Na Starym Mieście pojawia się coraz więcej policjantów - podkreślał Roman Kuster, komendant miejski Policji. - Staramy się, by było nas widać. Te działania przynoszą rezultaty, bo zaczynamy dostawać pytania, czy na Starym Rynku nie powstał nowy komisariat.
Jednocześnie, jak przyznawał komendant, Policja nie może zapominać o innych rejonach miasta. To pewnego rodzaju eksperyment, jaki trwa w Poznaniu od połowy sierpnia. Na Starym Rynku i na ulicach przyległych jest zdecydowanie więcej policjantów. Bywa i tak, na nocnej zmianie w tym rejonie jest 30-40 funkcjonariuszy.
- W ocenie Komendy Miejskiej Policji - podsumował Roman Kuster - na Starym Rynku nie jest niebezpiecznie.
O spotkaniach poświęconych sytuacji na Starym Rynku mówił też Tomasz J. Kayser, zastępca prezydenta Poznania. Obecnie większym problemem jest porządek i czystość. Podejmowane są działania, by i w tej kwestii sytuacja się poprawiła. Powstał specjalny plan, w którym określono zadania, jakie powinny być realizowane w pierwszej kolejności. Dotyczy to m.in. mycia płyty Starego Rynku, umieszczenia przenośnych toalet, zakupu koszy na śmieci.
Dodatkowe patrole nocne na Starym Mieście wysyła też Straż Miejska. Wzmocniono obsadę monitoringu miejskiego, co pozwala znacznie szybciej reagować na przestępstwa i wykroczenia. W ocenie przedstawicieli tej służby sytuacja w zakresie porządku na Starym Rynku i sąsiednich ulicach ulega powolnej, ale stałej poprawie. (co)
Zobacz również

Potrzebne szerokie konsultacje

Segregowanie śmieci w Urzędzie Miasta

Nowy adres Poznańskiego Centrum Wolontariatu
