Zabezpieczyć teren pod planowany park

Radny Tomasz Stachowiak wystosował interpelację związaną z sytuacją w rejonie planowanego Parku Górczyn.

mapa lotnicza przedstawiająca przybliżony obszar będący przedmiotem interpelacji - grafika artykułu
Przybliżony obszar będący przedmiotem interpelacji, fot. mapa miejska ZGiKM GEOPOZ

Interpelacja dotyczy drogi wewnętrznej i bram przy Rodzinnych Ogródkach Działkowych im. H. Sawickiej przy ul. Miedzianej oraz wpływu na planowany Park Górczyn. Radnego interesuje czy droga wewnętrzna prowadząca do ogródków działkowych oraz bramy wjazdowe znajdujące się na tym terenie zostały zgłoszone lub wpisane do Wydziału Architektury i Urbanistyki Miasta Poznania jako elementy zgodne z przepisami prawa budowlanego oraz czy posiadają one wymagane pozwolenia lub zgłoszenia budowlane. Zwraca też uwagę, że parking przed bramami wjazdowymi jest bardzo rozjeżdżony i prosi o ustalenie czy jest legalny, a z uwagi na nową inwestycję wnioskuje o zakaz parkowania na tym terenie oraz przesunięcie linii Parku maksymalnie do terenów działkowych. Tomasz Stachowiak argumentuje, że obszar ten jest systematycznie rozjeżdżany przez samochody, co prowadzi do jego degradacji oraz utrudnia określenie granic i zakresu działań projektowych związanych z planowanym nowym Parkiem Górczyn.

Miasto odpowiada radnemu, że w Wydziale Urbanistyki i Architektury dotychczas nie wydano żadnej decyzji dotyczącej drogi lub bram na działkach wskazanych w interpelacji działkach. Nie został złożony w takiej sprawie wniosek o pozwolenie na budowę i nie zgłoszono robót budowlanych. Budowa altan działkowych i obiektów gospodarczych, o których mowa w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia [1]. Przez infrastrukturę ogrodową należy rozumieć "budynki i budowle, ogrodzenia, aleje i drogi ogrodowe, place zabaw, świetlice, hydrofornie, sieci wodociągowe i energetyczne oraz inne urządzenia znajdujące się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego używania przez osoby korzystające z działek oraz służące do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rodzinnego ogrodu działkowego, o ile nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa" [2].

W kwestii parkowania przy Rodzinnym Ogródkach Działkowych, Urząd Miasta informuje, że zgodnie z definicją parkingu jest to "wydzielona powierzchnia terenu przeznaczona do postoju i parkowania samochodów, składająca się ze stanowisk postojowych oraz dojazdów łączących te stanowiska, jeżeli takie dojazdy występują" [3]. W opinii Straży Miejskiej wskazane przez radnego miejsce nie jest parkingiem w myśl tego przepisu. Na podstawie informacji uzyskanych z Systemu Informacji Przestrzennej, Straż Miejska ustaliła, że ul. Miedziana na odcinku wskazanym przez radnego nie jest drogą publiczną w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym [4]. Na wskazanym terenie nie wprowadzono strefy zamieszkania i strefy ruchu. Dlatego zgodnie z obowiązującymi przepisami strażnicy miejscy nie mogą podejmować czynności wobec kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego.

Miasto deklaruje jednak, że Zarząd Zieleni Miejskiej w miarę możliwości zabezpieczy naturalnymi barierami (np. kłodami) teren planowanego parku przy ul. Miedzianej od strony Rodzinnych Ogródków Działkowych.

oprac. red.

Podstawa prawna
[1] Art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz.418).
[2] Art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1073).
[3] Art. 3 pkt 25 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1225 ze zm.).
[4] Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1251).

Dowiedz się więcej na temat