Europejska nagroda dla Poznania

Poznań znów znalazł się na rowerowej mapie Europy. Stolica Wielkopolski została wyróżniona przez Europejską Federację Cyklistów prestiżową nagrodą ECF Award w kategorii Infrastruktura Rowerowa. Mosty Berdychowskie, oddane do użytku w lutym tego roku, zdobyły uznanie międzynarodowego środowiska rowerowego.

Nagroda przyznana przez Europejską Federację Cyklistów ECF Award w kategorii Infrastruktura Rowerowa. Drewniana okrągła ramka z rysunkiem roweru, w środku szkło z napisami, które informują o nagrodzie.. - grafika artykułu
Poznań wyróżniony przez Europejską Federację Cyklistów prestiżową nagrodą ECF Award w kategorii Infrastruktura Rowerowa, fot. ZDM

- Już nie tylko mieszkańcy, turyści i rowerzyści doceniają mosty Berdychowskie, tłumnie odwiedzając ten obiekt. Nagroda przyznana przez Europejską Federację Cyklistów pokazuje, że stworzyliśmy coś nie tylko wyjątkowego wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalnego - skomentował prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Nowe serce rowerowego Poznania

Mosty Berdychowskie to nie tylko efektowny element krajobrazu miejskiego. Przede wszystkim pełnią one kluczową rolę w systemie komunikacji pieszo-rowerowej. Łączą historyczne centrum miasta - Stary Rynek - z zielonymi terenami nad Wartą, umożliwiając komfortowe i bezpieczne poruszanie się pieszym oraz rowerzystom.

Jak podkreśla Europejska Federacja Cyklistów - Poznań oddał do użytku nowe mosty Berdychowskie w lutym tego roku. Łączą Stary Rynek z zielonymi przestrzeniami nad Wartą, oferując pięknie zaprojektowaną trasę przeznaczoną dla rowerzystów i pieszych. Mosty rozciągają się na 165 m nad Wartą i 117 m nad kanałem Ulgi. Więcej niż 50 tys. przejazdów na rowerze (czyli więcej niż 1,6 tys. dziennie) odnotowano tylko w pierwszym miesiącu, co uczyniło ten projekt nowym punktem zwrotnym mobilności w mieście.

Sukces na tle międzynarodowym

Poznań znalazł się w gronie laureatów tegorocznej edycji nagród ECF, wręczanych podczas kongresu Velo-city 2025 w Gdańsku. Wśród pozostałych nagrodzonych znaleźli się:

  • iRAP - CyclRap (kategoria Bezpieczeństwo Drogowe)
  • Sztokholm (Poprawa Komunikacji Rowerowej)
  • UNEP, UN-Habitat i WHO (Najlepsza Inicjatywa Mobilnościowa)
  • Gdańsk (wyróżnienie specjalne)

Podwójne uznanie w Badaniu Klimatu Rowerowego

Tego samego dnia ogłoszono także wyniki Badań Klimatu Rowerowego, przeprowadzanych co dwa lata przez Polską Unię Mobilności Aktywnej. Poznań zdobył dwa drugie miejsca: za najlepszy klimat rowerowy oraz za największe zainteresowanie mieszkańców udziałem w badaniu w kategorii miast powyżej 200 tyś. mieszkańców.

Szczególne wyróżnienie otrzymała także Unia Metropolii Polskich, która jako jedyna uzyskała 100 % frekwencję wśród swoich członków.

Badanie, prowadzone w formie internetowej ankiety, pozwala mieszkańcom ocenić jakość infrastruktury rowerowej i warunki do jazdy na rowerze w swoim miejscu zamieszkania.

AL, ZDM

Dowiedz się więcej na temat