Cyber Piątki - płatności bezgotówkowe online

Przedświąteczny szał zakupowy sprzyja szukaniu prezentów w sieci. Niestety, w trakcie polowania na okazje sami możemy stać się ofiarami cyberprzestępców. W dzisiejszym Cyber Piątku opowiemy o bezpieczeństwie płatności bezgotówkowych online.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Na niebezpieczeństwa związane z płatnościami online trafimy przede wszystkim na stronach internetowych podszywających się pod prawdziwe serwisy sprzedażowe. Przestępcy mogą liczyć na przedświąteczne zabieganie i związaną z nim nieuwagę, by próbować oszukać nas podczas próby opłacenia zakupów.

Jesteśmy jednak w stanie dostrzec próbę oszustwa i skutecznie mu zapobiec. Musimy w tym celu pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na początek zaznaczmy, że mając jakiekolwiek wątpliwości na dowolnym etapie płatności online, powinniśmy natychmiast ją przerwać. Lepiej odpuścić "okazję" niż dołączyć do grona ofiar oszustów w sieci.

Prawdziwa strona

Na początek sprawdźmy, czy witryna sklepu internetowego jest prawdziwa:

  • szukajmy literówek i nietypowych elementów w adresie internetowym strony,
  • przyjrzyjmy się językowi stosowanemu na stronie i jej estetyce - niechlujny wygląd i oczywiste błędy językowe mogą być oznaką oszustwa,
  • sprawdźmy dane kontaktowe sklepu, które powinniśmy znaleźć bez większych trudności,
  • opinie na temat sklepu - jednak zwróćmy uwagę, czy w jednym czasie nie wystawiono dużej ilości pozytywnych lub negatywnych opinii, najczęściej bez komentarza lub z bliźniaczo podobną treścią.

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Fałszywe sklepy... (poznan.pl).

Do bramki

Jeżeli nie dostrzegliśmy oznak oszustwa na stronie internetowej sklepu, możemy chcieć przejść do płatności. Na tym etapie musimy zwrócić uwagę na dostępne formy płatności oraz to, w jaki sposób możemy z nich skorzystać.

Płatności online w sklepach internetowych zazwyczaj odbywają się za pośrednictwem dostawców bramek płatności. Cyberprzestępcy wykorzystują podrobione bramki płatności, by pozyskiwać dane pozwalające im uzyskać dostęp do środków zgromadzonych na koncie bankowym ofiary.

By nie stać się jedną z nich, zweryfikujmy kilka elementów bramki płatności. Na sam początek sprawdźmy adres internetowy - powinien być standardowym adresem wybranej bramki płatności. By lepiej to zobrazować, weźmy przykład naszej strony internetowej. Poprawnym adresem będzie https://poznan.pl/smartcity/. Oszust chcąc podszyć się pod nią, może zamieścić swoją stronę na podobnym adresie, np. https://poznan-newsy.pl/smartcity lub https://poznan.pl-miasto-strona.com/smartcity.

Zwróćmy uwagę na drugi fałszywy adres z naszego przykładu. Patrząc na jego początek możemy odnieść wrażenie, że faktycznie powinien zaprowadzić nas do strony poznan.pl. Tutaj kolejna porada: spójrzcie na ukośniki, czyli "/". Każdy adres https (obecnie stosowany też przez oszustów) zawiera co najmniej trzy ukośniki - dwa bezpośrednio po "https", a trzeci oddziela właściwy adres strony od reszty adresu, wskazującego nasze położenie na stronie. Dzięki temu widzimy, że drugi adres podany w przykładzie na pewno nie zaprowadzi nas do poznan.pl.

Bardzo ciekawy artykuł na temat fałszywych bramek płatności możecie przeczytać na blogu Zaufana Trzecia Strona: Jak rozpoznać fałszywą... (zaufanatrzeciastrona.pl).

Inne opcje

Bramki płatności nie są jednak wyłączną możliwością płatności online. Dostępne są również m.in. płatności mobilne, za pomocą karty płatniczej i e-portfele. Na ich tle szczególnie wyróżnia się korzystanie z karty płatniczej, ponieważ jej użycie pozwala na wszczęcie tzw. procedury chargeback.

Na czym ona polega? Gdy dowiadujemy się, że najprawdopodobniej zapłaciliśmy kartą oszustowi w Internecie, poinformujmy o tym jak najszybciej nasz bank. Wspomniana procedura pozwoli na zwrot naszych środków, gdy bank potwierdzi próbę oszustwa. Więcej o procedurze dowiecie się ze stron internetowych lub infolinii swoich banków.

Podsumowanie

Płatności bezgotówkowe to wygodny sposób zapłaty za zakupy online. Wiążą się z ryzykiem oszustwa, jednak dzięki zachowaniu czujności jesteśmy w stanie uniknąć niepotrzebnych problemów. Przede wszystkim sprawdzajmy adres strony internetowej sklepu i bramki płatności, co pozwoli nam wykluczyć większość prób oszustw. Zastanówmy się także nad płatnością kartą, co pozwoli na odzyskanie pieniędzy przy użyciu procedury chargeback.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem o bezpiecznych zakupach przed świętami: Przedświąteczne zakupy (poznan.pl).

Cykl porad o bezpieczeństwie w Internecie powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/smartcity/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.

KS