23 stycznia to Dzień bez Opakowań Foliowych. Świętuj go z nami!

Zróbmy coś dla naszego środowiska już na początku roku. Dzień bez Opakowań Foliowych to super okazja, aby uświadomić sobie, jak dużo plastiku na co dzień produkujemy i zużywamy. A co ważniejsze jak łatwo się go pozbyć. Pamiętacie o zasadzie 3 R - Reduce, Reuse, Recycle (Redukuj - Użyj ponownie - Poddaj recyklingowi). Kolejność tych słów nie jest przypadkowa. Zróbmy to razem! 

Eko - grafika artykułu
Eko

Dlaczego?

Chyba nie musimy nikogo przekonywać jak ważne jest dbanie o nasze zdrowie, szczególnie w pandemicznym czasie. W ogromnym skrócie to wszystko się ze sobą łączy. Troska o nasze otoczenie to nie tylko moda, to praca, którą wykonujemy dla siebie i następnych pokoleń. Jeżeli nie zaczniemy działać, scenariusze tego co może nas czekać są niepokojące.  

Jak?

Nikt nie mówi, że powinniśmy od razu zrezygnować z wszystkich rozwiązań, które poprawiają nasz komfort. Zróbmy to małymi krokami! Przedstawiamy kilka prostych eko nawyków:

  • Konsumpcja wpisała się do naszego życia. Warto jednak kupować mądrze. I tak już kupowane produkty opakowane są w duże ilości folii.

- Warzywa i owoce kupuj na wagę - jeśli będą luzem, nie będą opakowane, a dodatkowo kupujesz ich tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz - ograniczając wyrzucanie nadmiaru jedzenia.

- Mięso kupuj bez opakowania - kupując mięso w opakowaniu, nie możesz dokładnie ocenić jego świeżości.

- Samodzielnie rób napoje i pij filtrowaną wodę z kranu - takie soki są nie tylko lepsze w smaku, ale również zdrowsze, a w Twoim domu nie mnożą się zbędne opakowania po napojach.

  • Zawsze pod ręką miej torbę wielorazowego użytku! Reklamówka, nawet ta biodegradowalna, kosztuje kilkadziesiąt groszy i służy zwykle "na raz", materiałowa posłuży Ci co najmniej kilka lat. Myśl oszczędnie. Włoż woreczki wielorazowe  do torby i zestaw zakupowy gotowy!
  • Wróciły wielorazowe woreczki na zakupy, korzystaj z nich. Za każdym razem jak Twoja ręka będzie wędrować po tzw. zrywkę, przypomnij sobie: torba z tworzywa sztucznego rozpadnie się w okresie od 15, a 1000 lat. Tkwią one przez dekady lub stulecia na składowiskach odpadów lub walając się po naszym otoczeniu. Plastik jest trwalszy niż ludzkie życie! Woreczki przepuszczają powietrze. Można je zwilżyć, by warzywa i owoce były jędrne i dłużej utrzymały świeżość.

Jest też rozwiązanie dla ekologicznych hardkorów: taki woreczek można samodzielnie uszyć np. ze starej firanki. 

  • Śniadanie do pracy i szkoły zabieraj w śniadaniówce, zamiast pakować w folię.
  • Turyści podczas obcowania z naturą, jedzą, piją i... niestety śmiecą. Zawsze zabieraj ze sobą wszystkie odpady, które przyniosłeś!
  • Odpady biodegradowalne do pojemnika na bioodpady powinny być wyrzucane bez folii, luzem lub w workach biodegradowalnych. Odpady trafiają do poznańskiej biokompostowni, gdzie w workach, zaparzają się i uniemożliwia to właściwe poddanie procesowi kompostowania. Dodatkowo folia zanieczyszcza kompost. 

Kiedy zacząć?

Najlepiej od wczoraj!

Nie spróbujesz to się nie dowiesz! Bycie Eko nie jest takie trudne jak myślisz.