O czym "mówią śmieci", czyli opowieść o tym, że sztuka może uratować planetę

To jest rozmowa o tym, kim są trasherki, jaka jest różnica między recyklingiem a upcyklingiem. Przede wszystkim jednak Agata Kamykowska i Marta Mietelska-Topór opowiadają, jak zmienić spojrzenie na odpady i zobaczyć w nich cenne materiały.

Trzeci odcinek podkastu - grafika artykułu
Założycielki fundacji Crush on Trash opowiadają o "sztuce ze smieci"

Agata Sara Kamykowska i Marta Mietelska-Topór, to założycielki Crush on Trash. To fundacja zajmująca się m.in. projektowaniem sztuki z wykorzystaniem odpadów, upowszechnianiem wiedzy na temat relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym oraz zachęcaniem odbiorców do zachowań proekologicznych. W duchu upcyklingu (czyli przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wyższej wartości) powstają scenografie, instalacje, kostiumy i rekwizyty. Tworzone są również scenariusze, utwory muzyczne i choreografie do działań scenicznych, performerskich oraz wideoklipów ekoedukacyjnych. Fundacja realizuje również warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, łączące różne dziedziny sztuki z upcyklingiem.

Agata Sara Kamykowska - fundatorka Crush on Trash, członkini zarządu. Projektantka, tancerka, performerka, choreografka. Jako architektka swoje życie zawodowe związała z biobudownictwem. Łączy swoje pasje projektując i tworząc scenografie oraz przestrzenne instalacje na potrzeby sceny. Od lat z zamiłowania zajmuje się tańcem. Doświadczenie choreograficzne i pedagogiczne, a także reżyserskie zdobywała pracując jako choreograf z młodzieżą i dziećmi przy takich realizacjach jak operetka "W królestwie muzyki" (Katowice Miasto Ogrodów), musical dla dzieci "Bajka o Jazzie" (Centrum Kultury Katowice) czy widowisko "Alchemia Światła" w Katowicach.
Marta Mietelska-Topór - fundatorka Crush on Trash, członkini zarządu. Dyplomowana tancerka, performerka, choreograf, pedagog tańca, magister ochrony środowiska. Zawsze marzyła o działalności, która połączy jej różnorodne zainteresowania. W Crush on Trash realizuje to marzenie poprzez twórcze działania i popularyzację wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Od dekady zbiera doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą jako pedagog w wielu szkołach tańca w Krakowie, jak również jako wychowawca kolonijny oraz twórca projektów artystycznych.

Trzeciego  odcinka podkastu "Masz wpływ" słuchajcie na:

SPOTIFY

APPLE PODCAST

PODIGEE

SOUNDCLOUD

oraz na kanałach:

video.POZnan*

i YouTube

Premiera kolejnej rozmowy z cyklu "Masz wpływ" 21 czerwca. Zapraszamy!

* Z bohaterami podkastów "Masz wpływ" rozmawia Mikołaj Basiński - lider inicjatywy "Szukam w lesie", również twórca internetowy, bloger, edukator. Jako leśny aktywista, praktyk ekologii pozytywnej i pasjonat przyrody, opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale YouTube.

Wszystkie odcinki podkastu:

Masz wpływ odc. 1 - rozmowa z Anetą Chmielińską. Zapraszamy do słuchania.

Masz wpływ odc. 2 - rozmowa z Kasią Wągrowską [Ograniczam się]

Masz wpływ odc. 3 - rozmowa z Agatą Kamykowską i Martą Mietelską-Topór [Crush on Trash]

Z kulturą o odpadach

Na początku 2023 roku Wydział Gospodarki Komunalnej podjął współpracę z Estradą Poznańską. Zaplanowano szereg działań edukacyjnych z wykorzystaniem doświadczenia i narzędzi jakimi dysponuje ta miejska jednostka kultury.
Jednym z założeń projektu było nagranie podkastów o tematyce szeroko rozumianej ekologii i bioróżnorodności w powiazaniu z istotą efektywnej i prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi.
Współpraca z Estradą zaowocowała również książką dla dzieciTrzy popołudnia Poli. To krótkie, połączone z zadaniami odpadowymi opowiadanie skierowane do najmłodszych mieszkańców Poznania. Oficjalna premiera książeczki odbyła się 18 maja podczas rodzinnego festynu Poznań w Formie, który odbył się na hipodromie Wola.
Z kulturą o odpadach to też prace nad scenariuszem spektaklu, którego treść będzie przybliżała zasady funkcjonowania poznańskiego systemu odpadowego. Więcej o projekcie piszemy TUTAJ.