O odpadach z kulturą, ciekawie i na wiele sposobów

Będą intrygujące rozmowy, wciągające opowiadania i ekozagadki, teatralne deski, warsztaty, które pozwolą pokazać jak zmienić z pozoru niepotrzebne rzeczy w atrakcyjne przedmioty. A w każdym z tych działań w roli głównej wystąpią, aż trudno uwierzyć... odpady.

Z kulturą o odpadach - grafika artykułu
Z kulturą o odpadach

Wydział Gospodarki Komunalnej wspólnie z Estradą Poznańską realizuje projekt pod nazwą "Z kulturą o odpadach". To długofalowa kampania pokazująca prawidłowe sposoby postępowania z odpadami komunalnymi, zachęcająca do proekologicznych postaw mieszańców Poznania - i tych najmłodszych, i tych starszych.

Przygotowaliśmy szereg propozycji, które w ciekawy i nieszablonowy sposób będą zachęcały do przyjrzenia się naszemu najbliższemu otoczeniu. Do ograniczania wytwarzania odpadów komunalnych, nadawania przedmiotom drugiego życia, prawidłowego segregowania odpadów oraz właściwego postępowania z odpadami wymagającymi większego zaangażowania ze strony mieszkańców (np. wielkogabarytowymi, czy poremontowymi) oraz odpadami niebezpiecznymi dla środowiska (np. baterie, przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny). Staraliśmy się, żeby cykl "Z kulturą o odpadach" przedstawił odpady w innym świetle. Pokazał, że na co dzień każdy z nas ma z nimi styczność. I pomimo, że kojarzą się najczęściej z brzydkim zapachem, potrafią być cennym surowcem, który wykorzystujemy ponownie. Cykl ma zainteresować szeroko rozumianą wiedzą o przyrodzie, ekologii i otaczającym nas świeciem, a także o naszym wpływie na świat i wpływie świata na nas.

PorozmawiajMY o...

Wszyscy mamy wpływ na nasz świat! O tym właśnie będzie cykl rozmów pod tytułem "Masz wpływ". Już niebawem, 15 marca, będzie miał premierę pierwszy odcinek naszego podcastu. To dziesięć rozmów o tematyce szeroko rozumianej ekologii, w powiązaniu z prawidłową gospodarką odpadami komunalnymi. Audycje zostały nagrane w formie wywiadów z osobami działającymi w ekoświecie (m.in. influencerkami i influencerami tworzącymi swoje kanały w mediach społecznościowych). Co miesiąc, w każdy trzeci piątek miesiąca, odbędą się premiery nowych odcinków na kilku platformach: Spotify, Apple Music, Podigee, Soundcloud, kanale YouTube.

Z naszymi bohaterami rozmawia Mikołaj Basiński - twórca internetowy, bloger i edukator. Lider inicjatywy "Szukam w lesie". Jako leśny aktywista, praktyk ekologii pozytywnej i pasjonat przyrody, opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale You Tube.

Posłuchaj, to świetny pierwszy krok!

PrzeczytajMY o...

Innym spojrzeniem na odpady, jest nasza kolejna propozycja - książka dla dzieci "Trzy popołudnia Poli". To wciągająca i ciepła opowieść o uroczej poznaniance Poli i jej jamniku Pokerze. Historia poszukiwania pewnego czerwonego pamiętnika przeplatana jest prostymi "zadaniami odpadowymi", które pozwalają utrwalić najmłodszym podstawowe zasady związane z właściwym postępowaniem z odpadami. Opowieść skradła nasze serca. Dajcie się porwać opowieści o świecie małej Poli. Premiera książki już niedługo.

ObejrzyjMY...zróbmy...

W 2023 roku ogłoszony został konkurs na scenariusz przedstawienia dla dzieci, które poruszać będzie tematykę ekologii, kwestie dbania o przyrodę i właściwego postępowania z odpadami. Wyłoniliśmy zwycięski scenariusz i prace nad spektaklem trwają. Możemy zdradzić, że premierę zaplanowano na jesień. Spektaklom towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, w takcie których pokażemy jak nadać przedmiotom drugie życie, tak żeby uczyć ograniczania wytwarzania odpadów. Nie zabraknie zabaw i aktywności, które będą krążyły blisko naszego ulubionego tematu, czyli odpadów.

Zachęcamy do wspólnego działania! Więcej szczegółów już wkrótce. Śledźcie naszą stronę poznan.pl/odpady.