"Woda dla życia" hasłem tegorocznych MTE POLEKO 2005. Jakość wody do picia w Poznaniu.
Długość sieci wodociągowej w Poznaniu na koniec ubiegłego roku wynosiła 1 938,2 km, z czego magistrale to 229,7 km, a sieć rozdzielcza - 1 288,6 km i przyłącza - 419,9km. Maksymalna wielkość produkcji wody w roku 2004 wyniosła 176 tys.m3 /dobę, przy średniej dobowej- 133 tys. Łącznie w 2004 roku wyprodukowano 48 553 tys. m3 wody. Nadal utrzymuje się wieloletnia tendencja spadkowa sprzedaży wody, a do najważniejszych czynników warunkujących spadek jej sprzedaży zaliczyć należy wprowadzanie usprawnień technicznych u odbiorców indywidualnych, ubożenie społeczeństwa i wiążąca się z tym konieczność oszczędzania, również wody.
Laboratorium Badań Wody PSW przeprowadza na bieżąco szereg badań parametrów wody pod kątem właściwości fizyko-chemicznych i biologicznych dla określonych 79 parametrów, pomimo, że Rozporządzenie Ministra Zdrowia nakłada obowiązek badania 64 parametrów, natomiast Dyrektywa Unii Europejskiej - 46. Woda produkowana przez stacje uzdatniania badana jest zarówno na stacji po jej uzdatnieniu oraz w sieci wodociągowej. Próby wody pobierane z sieci pochodzą z punktów stałych oraz wybieranych losowo. W ten sposób zapewnia się bezpieczny, rzetelny i pełen obraz stanu jakości wody na poszczególnych etapach jej uzdatniania.
W 2004 roku rozpoczęto proces unowocześniania Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie. W ramach prac zmodernizowano istniejące budynki filtrów piaskowych, przekształcając je w nowoczesne filtry dwuwarstwowe. Po zakończeniu wszystkich, przewidzianych projektem prac, będzie to największa i najnowocześniejsza w województwie wielkopolskim stacja o maksymalnej przepustowości 150 000 m3/d. /d.
W załączniku nr 1 przedstawiono tabelę przedstawiającą jakość poznańskiej wody do picia w odniesieniu do norm polskich i Unii Europejskiej za II kwartał 2005r.
W nawiązaniu do przedmiotowego tematu informujemy, że hasłem przewodnim tegorocznych Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2005 jest "Woda dla życia". Targi odbędą się w Poznaniu w dniach 15-18 listopada 2005r.
Patronat nad imprezą objęli Minister Środowiska RP oraz Ministra Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego Republiki Federalnej Niemiec. Zaprezentuje się 886 wystawców i firm reprezentujących z 22 państw. Wystawcy zostaną podzieleni na siedem sektorów: woda, odpady, energia, powietrze i hałas, edukacja ekologiczna, wystąpienia narodowe, Salon Investcity- Środowisko.
W ramach sektorów zaprezentowane zostaną:
- technologie, urządzenia i aparatura dla ochrony wód, gleby i powietrza;
- aparatura kontrolno-pomiarowa do pomiaru zanieczyszczeń, hałasu, wibracji;
- zarządzanie i kontrola odpadami przemysłowymi, miejskimi i chemicznymi;
- energia, w tym odnawialne źródła energii;
- budownictwo przemysłowe i energetyczne;
- technika komunalna;
- doradztwo i instytucje ochrony środowiska;
- wydawnictwa specjalistyczne;
- inwestycje lokalnych samorządów w zakresie ochrony środowiska.
Zobacz również

Ruszyła realizacja zadania "Ratujemy starodrzew Poznania" w ramach projektu Poznańskiego...

ceremonia wręczenia certyfikatów Wetlands City Accreditation

Odłów raków i żółwi
