Powiadomienie ludności cywilnej o strzelaniach na poligonie w Biedrusku

Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty w godz. 07:00-15:00 i 19:00- 02:00.
Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 "Orzeł", nr 81 "Drop" i nr 86 "Sokół".
W trosce o bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców, miłośników przyrody, turystów oraz ludzi szukających rozrywki, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przypomina, że:
- teren poligonu Biedrusko stanowi teren zamknięty Resortu Obrony Narodowej;
- przemieszczanie się po jego terenie może odbywać się tylko na podstawie przyznanych uprawnień (przepustek);
- rejestracja obrazu i dźwięku na terenie poligonu jest zabroniona.
Na terenie poligonu nie są wytyczone żadne drogi publiczne, drogi leśne dopuszczone do ruchu publicznego, drogi/ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne, trasy edukacyjne, a wszelkie formy rekreacji i turystyki są zabronione.
Odcinek "Pierścienia rowerowego dookoła Poznania" przebiegający po drodze asfaltowej Złotniki-Biedrusko uległ likwidacji w dniu 22.12.2018 r., a przemieszczanie się tą trasą jest traktowane jak wykroczenie.
Znajdujący się na terenie poligonu Rezerwat Przyrody "Śnieżycowy Jar", który był otwarty dla społeczeństwa w wybrane weekendy marca/kwietnia i pozostaje zamknięty do kolejnego kwitnienia śnieżycy wiosennej, tj. do przełomu zimy i wiosny w 2024 r., kiedy to ponownie będą wyznaczone terminy dostępu. Informacje o tym będą dostępne na stronie internetowej Centrum.
Rezerwat leży w rejonie upadku pocisków, wobec czego przebywanie w nim jest szczególnie niebezpieczne.
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu nie ponosi odpowiedzialności za pojawiające się w przewodnikach turystycznych, aplikacjach, mediach i portalach społecznościowych nieautoryzowane informacje nt. dostępności terenu poligonu.
Teren poligonu jest niedostępny cały czas - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Warto podkreślić, że dotyczy to również weekendów.
Osoby łamiące zakaz wstępu, o którym szczegółowe informacje znajdują się na wjazdach, naraża się na utratę zdrowia i życia, a także na mandat karny za popełnione wykroczenia, do których zalicza się m.in.:
- nieuprawnione przebywanie na terenie wojskowym;
- złamanie zakazu ruchu w obydwu kierunkach (który dotyczy również rowerzystów);
- wjazd pojazdem silnikowym do lasu;
- wyprowadzenie psa bez możliwości jego kontroli (smyczy);
- rejestracja obrazu i dźwięku.
Zamknięte zapory (szlabany) są jedynie dodatkowym zabezpieczeniem wykorzystywanym przy głównych wjazdach na poligon. Używa się ich w przypadku wyjątkowo trudnych, złożonych i niebezpiecznych przedsięwzięć i są przede wszystkim informacją dla innych żołnierzy. Fakt, że pozostają one otwarte nie oznacza możliwości wejścia/ wjazdu.
Przy każdym wjeździe, nie tylko głównym, stoją tablice ostrzegawcze, które nie znalazły się tam przypadkiem. Napisy: "wstęp wzbroniony czy "stój - ostre strzelanie" odzwierciedlają stan faktyczny i to one są adresowane przede wszystkim do osób cywilnych. Ponadto, w dobrze widocznych miejscach ustawione są maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu dodatkowego ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren.
Na graniach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawione są tablice ostrzegawcze.
Zobacz również

Ostrzeżenie meteorologiczne - Przymrozki/1 (1 stopień w skali 3 stopniowej)

Awaria sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego - Polska.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW-PIB: BURZE
