Parada Sobótkowa. Fyrtle na Warcie 2025

Już po raz dziesiąty Poznań rozbłysnął blaskiem nocy świętojańskiej - tegoroczna Parada Sobótkowa połączyła tradycję z nowoczesnością w trzech strefach żywiołów: ziemi, wody i ognia. Warsztaty wianków, koncerty, spływy kajakowe i widowiskowe instalacje na Warcie przyciągnęły tłumy poznaniaków i turystów. Szczególnym akcentem było pełne humoru i odwagi uczestnictwo członków Miejskiej Rady Seniorów, udowadniających, że wiek to tylko liczba. Noc Kupały w Poznaniu to nie tylko pielęgnowanie dawnych zwyczajów, ale także nowoczesna, międzypokoleniowa integracja i wspólna zabawa w sercu miasta.

Zdjęcie przedstawia rzekę Wartę, a w oddali most, na którym stoi tłu widzów. Rzeką płyną ozdobione, barwne tratwy. - grafika artykułu
Parada Sobótkowa. Rzeka Warta i wodne środki transportu.

"Parada Sobótkowa. Fyrtle na Warcie 2025" połączenie - historii, dawnych zwyczajów i magii nocy świętojańskiej.

Już po raz X parada przyciągnęła mieszkańców Poznania i turystów do wspólnego świętowania. W tym roku przygotowano ją równolegle w trzech lokalizacjach dedykowanych żywiołom: ziemi, wodzie i ogniowi.

Dla ziemi - na os. Piastowskim pod okiem Krystyny Lipki-Czajkowskiej i Julii Kromolickiej chętni tworzyli tradycyjne wianki - konieczny element nocy świętojańskiej. Odbył się tu także taneczny projekt "Nowe latko", prowadzony przez Patrycję Kozyrę z muzyką na żywo i klimatyczny koncert "Muzyka dla Ziemi" w wykonaniu zespołu Projekt Pełną Piersią. Później obejrzeliśmy "Rytuał ognia" w wykonaniu Teatru SOMA, z muzyką Hanki Łubieńskiej i Łukasza Jasiaka.

Dla wody - następnym przystankiem była strefa wody przy Starym Porcie, poświęcona rzekom i wodnym szlakom. Magdalena Garczarczyk, Mele i APJA zaprezentowali program "Rzeki, cieki dla Warty", po czym ruszyła widowiskowa parada rzeczna "Poznaj swój Fyrtel". W paradzie wzięli udział przedstawiciele poznańskich dzielnic, w tym m.in. Wildy, Jeżyc, Łazarza, Rataj, Śródki i Piątkowa. Uczestnicy mogli wypłynąć na Wartę na kajakach, motorówkach i deskach SUP. Dla chętnych dostępny był też rejs "Statkiem Widmo". Po zakończeniu parady rozpoczęła się potańcówka z zespołem Janusz Prusinowski Kompania.

Dla ognia - pokaz "Art od Flames - Papuga show" nad nabrzeżem przy Moście Rocha, o godz. 22.30 rozbłysło nocne niebo z efektami świetlnymi i pirotechnicznymi.

Wyjątkowym akcentem wydarzenia był udział członków Miejskiej Rady Seniorów Haliny Owsiannej i Jolanty Przytuły - po raz pierwszy w 10-cio letniej historii Parady Sobótkowej.
Panie z odwagą i humorem wzięły udział w widowiskowym spływie rzecznym, prezentując się na specjalnie przygotowanej tratwie, na której zainstalowano wymowną, autorską instalację z napisem "Wiek to tylko liczba". Hasło to nie tylko przyciągało uwagę widzów, ale również doskonale oddawało ducha aktywności i zaangażowania seniorów w życie miasta. Z brzegu rzeki oraz z poznańskich mostów i Kładek Berdychowskich spływ obserwowali i dopingowali licznie zgromadzeni Poznaniacy. Dopisała pogoda i między innymi dlatego wydarzenie przyciągnęło tak duże tłumy poznaniaków, którzy zgromadzili się wzdłuż trasy spływu, tworząc ciepłą i życzliwą atmosferę.

Udział seniorów w nocnym spływie był nie tylko pięknym symbolem integracji międzypokoleniowej, ale także inspirującym dowodem na to, że aktywność i radość życia nie mają metryki. Spływ tratwą podczas tegorocznej nocy sobótkowej miał jak co roku charakter rywalizacji pomiędzy poznańskimi osiedlami - uczestnicy prezentowali własnoręcznie wykonane instalacje pływające, z których każda niosła oryginalne przesłanie i wyróżniała się pomysłowością. Halina Owsianna i Jolanta Przytuła, reprezentujące Radę Seniorów, z dumą płynęły tratwą, prezentując instalację, która była symbolem aktywności osób starszych. Na brzegu towarzyszyli im i kibicowali Elżbieta Dybowska i Włodzimierz Kałek, tworząc wspólnie mocną reprezentację poznańskich seniorów.

 Ważnym elementem spływu tratw był także konkurs na najpiękniejszy wianek sobótkowy, które - zgodnie z tradycją - puszczano na wodę. Kolorowe, misternie plecione wianki unosiły się na tafli Warty, dodając wydarzeniu romantycznego i magicznego klimatu.

Noc Kupały w Poznaniu to już nie tylko tradycja, ale także nowoczesna forma integracji mieszkańców różnych pokoleń i osiedli.
Wydarzenie zorganizowała Estrada Poznańska przy współpracy z Miastem Poznań, Akademickim Klubem Kajakowym Panta Rei oraz Social Art - Laboratorium Społecznym.

Dowiedz się więcej na temat