Bezpieczeństwo seniorów w komunikacji

Zarząd Transportu Miejskiego we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczyna badanie wśród osób powyżej 60. roku życia. Dostępna od dzisiaj ankieta ma pomóc w analizie bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej w tej grupie wiekowej. Badanie będzie prowadzone do 8 marca.

Wnętrze tramwaju - grafika artykułu
Do 8 marca seniorzy mogą wziąć udział w badaniu dotyczący bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej

Poczucie bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej jest dla pasażerów - a zwłaszcza dla seniorów - niezwykle ważne. Zarząd Transportu Miejskiego od lat dba o poprawę komfortu podróżujących. Jednym z elementów takich działań jest badanie sondażowe przygotowane dla osób powyżej 60. roku życia korzystających z transportu miejskiego na terenie aglomeracji. - Zależy nam na poznaniu opinii seniorów na temat poczucia bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi przygotowany zostanie raport, który pozwoli na dalsze doskonalenie oferty transportowej - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Zebrane informacje zostaną wykorzystane do analizy i zwiększanie bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. W ankiecie będzie można na przykład wskazać, co powoduje brak poczucia bezpieczeństwa, a jakie czynniki mogą je zwiększyć. W jednym z punktów jest prośba o wskazanie, kogo - zdaniem ankietowanego - w pierwszej kolejności informujemy w momencie zagrożenia bezpieczeństwa. Jest również pytanie o godziny, w jakich korzystanie z komunikacji miejskiej seniorki i seniorzy uważają za niebezpieczne. W badaniu opracowanym wspólnie z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM pojawią się także kwestie dotyczące obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19.

Wyniki badań po ich opracowaniu będą prezentowane m. in. podczas XXV Ogólnopolskiego Forum Ratownictwa w Inowrocławiu.

Link do elektronicznej wersji ankiety dostępny jest na stronie ZTM Poznań w zakładce Aktualności oraz na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych. Będzie możliwość jej wypełnienia w Punktach Obsługi Klienta ZTM, a także zostanie przekazana do ościennych samorządów gminnych, z którymi ZTM ma podpisane porozumienia transportowe. Są to: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Zaniemyśl.

Zapraszamy seniorki i seniorów Miasta Poznania do wypełniania ankiety, razem możemy wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Badanie potrwa do 8 marca 2021 r.

Ankieta "Bezpieczni seniorzy w komunikacji miejskiej" do pobrania.

RB, ZTM

sieci społecznościowe