Cyber Piątki - fałszywe profile

Korzystając z mediów społecznościowych możemy trafić na fałszywe profile, podszywające się pod innych użytkowników portalu. Po co ktoś przyjmuje cudzą tożsamość? Jak rozpoznać taki profil i czy możemy coś z tym zrobić? Nad odpowiedziami na te pytania zastanawiamy się w dzisiejszym Cyber Piątku.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Profile rozpoznawanych osób i firm na portalach społecznościowych przyciągają uwagę wielu użytkowników, obserwujących publikowane na nich informacje. Udostępniane przez nie wiadomości są również powielane w mediach głównego nurtu, nierzadko wpływając na opinię publiczną.

Oddźwięk informacji podawanych w tej formie zauważyli internetowi oszuści, którzy postanowili wykorzystać szerokie grono odbiorców treści internetowych do własnych celów. Próbują osiągać je poprzez podszywanie się pod prawdziwe profile, wzbudzających zaufanie osób na portalach społecznościowych.

Cel oszustwa

Istnieje wiele powodów, dla których to robią. Takie działania mogą służyć dezinformacji - podszywając się pod znanąosobę, mogą próbować wprowadzić w błąd opinię publiczną. Na tego typu oszustwa trafimy głównie w kontekście profili osób i instytucji związanych z polityką, bezpieczeństwem publicznym i siłami zbrojnymi.

Innym celem podszywania się pod zaufane profile jest próba wyłudzenia danych. Oszuści stojący za fałszywym profilem mogą publikować informacje o nie istniejących ofertach inwestycji lub promocjach. Przy próbie skorzystania z nich, użytkownicy portali społecznościowych mogą nieświadomie paść ofiarami oszustwa, przekazując dane dostępu do kont bankowych bądź dane osobowe.

Rzadziej spotykanym celem podszywania się pod inne profile jest próba oczernienia dobrego imienia innej osoby. Oszust może próbować wywołać negatywne uczucia użytkowników portalu, kierując je w stronę osoby, która rzekomo publikuje tak naprawdę fałszywe informacje. Tego typu problem może dotknąć właściwie każdego użytkownika mediów społecznościowych. Z ryzykiem jego wystąpienia powinny jednak liczyć się przede wszystkim osoby publiczne, których wizerunek w dużej mierze odpowiada za rozpoznawalność i wiarygodność w oczach opinii publicznej.

Rozpoznaj oszusta

Fałszywe profile w mediach społecznościowych zazwyczaj można rozpoznać po kilku cechach. Często są one prowadzone przez osoby zza granicy, więc publikowane na nich treści mogą charakteryzować się niepoprawną polszczyzną. Informacje na takich profilach będą kontrowersyjne lub po prostu fałszywe - starajmy się je weryfikować, zanim zdecydujemy się przekazać je dalej lub udostępnić znajomym.

Fałszywe profile zazwyczaj będą cechowały się stosunkowo niewielką aktywnością w poprzednich miesiącach, a ilość obserwujących je osób będzie mniejsza, niż w przypadku prawdziwego profilu. Mimo wszystko, czasem jest inaczej - istnieją bowiem sposoby na zwiększenie liczby obserwujących, a tworzący fałszywy profil mogą przez dłuższy okres publikować informacje skopiowane z tego, pod który się podszywają.

Rozwiązanie

W przypadku natrafienia na taki profil w mediach społecznościowych, warto zgłosić to do administracji portalu. Nie zaszkodzi również poinformować osoby lub instytucji, pod którą podszywa się ten profil, ponieważ może nie być świadoma tego problemu.

Niestety, wiele portali społecznościowych nie nadąża z moderacją publikowanych na nich treści. Oznacza to, że pomimo zgłoszenia oszustwa, fałszywy profil może nadal być widoczny i publikować informacje. Musimy zatem zachować czujność i przede wszystkim nie udostępniać dalej płynących z niego informacji.

Podsumowanie

Fałszywe profile na mediach społecznościowych służą oszustom do osiągania ich własnych celów. Mogą starać się szerzyć dezinformacje, kraść dane użytkowników platform wchodzących z nimi w interakcje i oczerniać wizerunek innych użytkowników.

Starajmy się zwracać uwagę na takie profile i nie podawać dalej publikowanych przez nie informacji. Zgłaszajmy je również do administracji platform społecznościowych, jednak liczmy się z tym, że przez pewien czas po wysłaniu zgłoszenia pozostaną aktywne. Nie zaszkodzi też poinformować prawdziwych osób i instytucji o oszuście działającym w ich imieniu.

Cykl porad o bezpieczeństwie w Internecie powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Wszystkie artykuły z cyklu znajdziesz w Bazie wiedzy (poznan.pl).

Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.

KS