Internet dla każdego

Potrzebujesz szybkiego Internetu? Na stronie Internet.gov.pl możesz sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest dostępny szerokopasmowy internet i jacy operatorzy go oferują.

Napis: Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie Internet.gov.pl.Sprawdż jaki internet jest dostępny. Dowiedz się o planowanych inwestycjach. - grafika artykułu
Internet dla każdego

Internet.gov.pl jest bezpłatną bazą danych o usługach internetu szerokopasmowego Polsce. Każdy mieszkaniec może zgłosić w niej potrzebę zamontowania internetu pod wybranym adresem.

Użytkownicy mogą na bieżąco sprawdzać, czy w wybranej lokalizacji jest lub będzie instalowany szybki internet. Oprócz tego, można zgłaszać, gdzie znajdują się pustostany, które nie wymagają doprowadzania sieci internetowej. Ma to pomóc w szybszym i efektywniejszym planowaniu oraz przeprowadzaniu inwestycji internetowej.

System jest stale aktualizowany - duże podmioty zasilają go danymi raz w tygodniu, a sektory małych i średnich przedsiębiorstw - raz w miesiącu. Również raz w miesiącu aktualizowane są informacje o wszystkich planach inwestycyjnych.

Pierwsze 8 miesięcy funkcjonowania portalu Internet.gov.pl to:

  • Ponad 7 milionów punktów adresowych w zasięgu dostępu do internetu w całym kraju, w tym ponad 5,5 miliona punktów adresowych w zasięgu internetu światłowodowego;
  • Ponad 260 tysięcy unikalnych użytkowników portalu;
  • Ponad 12 milionów wyświetleń strony internetowej INTERNET.GOV.PL;
  • Ponad 30 tysięcy Obywateli, którzy zgłosili zapotrzebowanie na szybki internet za pośrednictwem systemu.

Baza danych jest narzędziem przeznaczonym także dla samorządów. Po zalogowaniu się do systemu mają dostęp do:

  • Listy poparcia budowy sieci szerokopasmowej, która obejmuje wszystkie punkty adresowe bez dostępu do szybkiego internetu. Dzięki temu samorządy, a w szczególności gminy mogą gromadzić listy zapotrzebowania wśród swoich mieszkańców, a następnie przekazać je do bazy, co usprawni przeprowadzanie inwestycji na tych obszarach.
  • Raportu ze statystykami, które dotyczą stanu dostępu do internetu na terenie danego samorządu. W tym także listę przedsiębiorców, którzy świadczą usługi internetowe na konkretnym obszarze.

Za pośrednictwem systemu można dowiedzieć się o punktach adresowych, które są lub zostaną objęte szybkim internetem w ramach projektów dofinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Krajowego Planu Odbudowy oraz z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Zebrane informacje pozwalają zapoznać się z szacowanym kosztem doprowadzania internetu do budynku. Koszt będzie częściowo współfinansowany ze środków publicznych i częściowo przez samych operatorów.

Zachęcamy do wejścia na Internet.gov.pl i zapoznania się z jego funkcjonalnościami.