Nowe kamery monitoringu miejskiego

W lipcu System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania wzbogacił się o cztery nowe kamery. Pilnują one porządku na terenie osiedla Warszawskiego, Smochowic oraz Strzeszyna. Niedługo system powiększy się także o nowe kamery przy ulicach Piaskowej i Szyperskiej. Bezpieczeństwa poznaniaków strzeże już blisko 800 kamer.

Bezpieczeństwa poznaniaków strzeże już blisko 800 kamer.
Bezpieczeństwa poznaniaków strzeże już blisko 800 kamer.

Włączenie do systemu nowych kamer pozwoliło objąć obserwacją tereny rekreacyjno-wypoczynkowe Poznania oddalone od centrum. Punkty monitoringu zlokalizowano przy ul. Płockiej, na obszarze Strzeszyna, (pomiędzy ulicami: Homera, Horacego i Owidiusza), na terenie Osiedla Krzyżowniki-Smochowice (obiekt sportowy przy ul. Braniewskiej) oraz przy placu zabaw dla dzieci przy ulicy Myśliborskiej. Każdy punkt składa się z jednej kamery obrotowej, z której obraz jest przekazywany bezprzewodowo do jednego z sześciu Centrów Dozoru.

- Bezpieczeństwo mieszkańców to dla nas priorytet, dlatego stale powiększamy System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania. W tym roku na rozbudowę i modernizację systemu przeznaczyliśmy ponad 3 mln zł - mówi Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta. - Bardzo się cieszę, że nowe kamery już działają, bo jak pokazują statystyki, to m.in. dzięki zastosowaniu miejskiej sieci monitoringu wzrosła wykrywalność przestępstw z 54% w 2014 r. do 58,4% w 2018 r. - podkreśla.

Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 197 415,00 zł, przy czym ponad 77% środków na ten cel przekazały rady osiedli: Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Krzyżowniki-Smochowice i Strzeszyn.

Będzie bezpieczniej także przy ulicach Piaskowej i Szyperskiej 

W tym roku powstanie również infrastruktura teletechniczna, niezbędna do późniejszej instalacji czterech punktów kamerowych przy ulicy Piaskowej i Szyperskiej. W lipcu rozpisano przetarg na jej wykonanie. Aktualnie prowadzona jest weryfikacja jedynej złożonej oferty. Wpłynęła ona od firmy Awotel.

Już blisko 800 kamer ma oko na miasto

W Systemie Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania funkcjonuje 796 kamer, w tym 346 obrotowych, 426 stacjonarnych i 24 panoramiczne. Te ostatnie zlokalizowane są w miejscach uznanych za niebezpieczne, ze szczególnym uwzględnieniem skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu, wiaduktów, przystanków komunikacji miejskiej oraz ciągów komunikacji pieszej i placów.

Obsługą monitoringu zajmuje się straż miejska. W ubiegłym roku strażnicy ujawnili 9428 zdarzeń wymagających interwencji. Najwięcej, bo aż 4425 miało miejsce w ścisłym centrum Poznania, na terenie działania KP Stare Miasto. Dla porównania: na terenie KP Nowe Miasto było ich 1455, KP Grunwald 1243, KP Wilda 906, KP Jeżyce 799 i KP Północ 600.

Na podstawie zgłoszeń od operatorów monitoringu miejskiego zatrzymano 392 osoby, głównie za posiadanie nielegalnych substancji, sprawców rozbojów, pobić i kradzieży, uczestników bójek oraz poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.

JZ