Poznań w Dolinie Krzemowej

Za nami kolejna edycja Poland Days. Sympozjum zorganizowane przez Polsko Amerykańską Radę Współpracy w Dolinie Krzemowej było okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy w obszarze innowacji. Wśród gości i prelegentów pojawiła się również silna, poznańska reprezentacja - wliczając w nią przynajmniej jednego, wiernego fana Kolejorza. Zapraszamy do lektury krótkiej relacji z tego wydarzenia.

Zdjęcie przedstawia kilka osób stojących w rzędzie i uśmiechających się. Wśród nich należy zauważyć rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza profesor Bogumiłę Kaniewską, profesora Piotra Moncarza oraz Jamiego Hynemana, współtwórcę legedarnego programu popularnonaukowego Pogromcy Mitów. - grafika artykułu
Poland Days 2022.

Poland Days 2022 odbyły w dniach 14 - 17 czerwca. Pierwszy dzień wydarzenia był okazją do wycieczki po Uniwersytecie Stanford, podczas której w rolę przewodnika wcielił się wykładający tam prof. Piotr Moncarz. Przestrzeń dla dyskusji na merytoryczne tematy powstała natomiast drugiego dnia, wraz z otwarciem sesji plenarnej.  

Sztuczna inteligencja - odporny świat

Tematem tegorocznej edycji wydarzenia była sztuczna inteligencja - jako czynnik przybliżający nas do świata odpornego na szkodliwe zjawiska. Przyjętą formą wystąpień podczas były panele dyskusyjne, w których uczestniczyli ludzie ze świata nauki i biznesu obu państw Rady Współpracy. Przedstawiciele Poznania włączyli się w dyskusję od samego początku, poczynając od sesji plenarnej otwierającej właściwą część Poland Days. Głos w niej zabrali rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiła Kaniewska oraz prorektor Politechniki Poznańskiej prof. Paweł Śniatała.  

Głos nauki 

Poza rektorką, biorącą także udział w dyskusji o roli sztucznej inteligencji w edukacji, UAM reprezentowali prodziekan Wydziału Matematyki i Informatyki dr hab. Tomasz Górecki i prof. UAM dr hab. Jacek Marciniak. Prodziekan Górecki wypowiedział się na temat zastosowania sztucznej inteligencji w bezpieczeństwie i komunikacji. Prof. Marciniak wziął natomiast udział w panelu wraz z polskimi studentami, którzy przedstawili realizowane przez nich innowacyjne projekty naukowe. 

Prorektor Śniatała z Politechniki Poznańskiej pełnił natomiast funkcję moderatora jednej z dyskusji. Była ona poświęcona roli, jaką sztuczna inteligencja pełni w procesie edukacji. Innym z poruszonych zagadnień była też kwestia tego, jak wpływa ona na wymianę informacji pomiędzy ośrodkami akademickimi. Profesor Śniatała nie był jedynym przedstawicielem władz tej uczelni. Udział w dyskusji o przemyśle 4 generacji miał również prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką prof. Michał Wieczorowski. 

Poznańskie akcenty i innowacje

Przedstawiciele Doliny Krzemowej podczas jednego z wystąpień mogli dowiedzieć się o naszym KKS Lech Poznań. Cała zasługa leży tutaj po stronie dzielnego studenta, który nie bacząc na temperaturę przyszedł dumnie odziany w charakterystyczny, biało-niebieski szalik poznańskiej drużyny. Nie było to działanie służące popisaniu się, a element prezentacji osiągnięć naszych studentów. Ich delegacja z UAM zaprezentowała stworzony przez nią program, analizujący statystyki meczowe poszczególnych piłkarzy na podstawie obrazu z kamer, rozmieszczonych dookoła boiska. Swoje projekty związane ze sztuczną inteligencją przedstawili też inni studenci zarówno z Uniwersytetu, jak i z Politechniki Poznańskiej. 

Pozostając w kręgu innowacyjnych technologii, nie sposób zapomnieć o wystąpieniu Cezarego Mazurka, dyrektora Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Wśród grona przedstawicieli świata akademickiego i sektora medycznego opowiadał o tym, jak wielkopolska firma działa na polu wykorzystania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia i w przemyśle farmaceutycznym. 

Nasz City Hall

Wśród poznańskiej reprezentacji nie zabrakło także głosu naszego samorządu. Pełnomocnik Urzędu Miasta Poznania ds. Smart City, dyrektor Michał Łakomski, wyraził swoje zdanie na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w ramach koncepcji inteligentnych miast, otwartych na potrzeby mieszkańców. Zwrócił również uwagę na możliwości jej wykorzystania w obliczu zagrożenia zmianami, które zachodzą w naszym klimacie. Zauważalna była również obecność Biura Obsługi Inwestorów, opowiadającego w kuluarach o rozwijających się możliwościach inwestowania w naszym mieście. 

Podsumowanie 

Tegoroczna odsłona Poland Days po raz kolejny okazała się doskonałą przestrzenią dla współpracy światów nauki, biznesu i samorządów. Przedstawiciele z Polski i Stanów Zjednoczonych mieli możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie innowacyjnych technologii oraz ich zastosowani - nie tylko w przemyśle czy nauce. Sztuczna inteligencja natomiast okazała się być jednym ze sposobów, za pomocą których możemy odpowiedzieć na pytania niesione przez problemy dzisiejszego świata. Dzięki symbiozie technologii i partycypacji społecznej możemy zmieniać otoczenie na bardziej odpowiadające naszym potrzebom - prawdziwie smart. 

KS