Znajdź grób bliskiej osoby, powstańców i olimpijczyków

Specjalna strona internetowa przygotowana przez Miasto Poznań pozwoli znaleźć grób na cmentarzu. Wyszukiwarka pomoże szczególnie tym, którzy nie wiedzą lub nie pamiętają, gdzie leżą ich bliscy. Strona umożliwia również odnalezienie mogił Powstańców Wielkopolskich, a także olimpijczyków, którzy spoczywają na poznańskich nekropoliach.

Wyszukiwarka obejmuje najważniejsze cmentarze Poznania - grafika artykułu
Wyszukiwarka obejmuje najważniejsze cmentarze Poznania

Wyszukiwarkę grobów można znaleźć na stronie internetowej: poznan.pl/cmentarze. Pomoże ona wszystkim poznaniakom, którzy nie pamiętają dokładnej lokalizacji mogił rodziny i znajomych. Przyda się też osobom spoza Poznania, które przyjeżdżają do miasta po wielu latach, by odwiedzić groby bliskich na cmentarzu. Aplikacja połączona jest z mapami nekropolii, dzięki czemu pozwala wyznaczyć i wydrukować plan dojścia do wybranego miejsca.

Jak znaleźć informacje o grobie? Po kliknięciu w zakładkę "Wyszukiwarka" pojawia się formularz, w którym trzeba umieścić dane potrzebne do znalezienia mogiły: imię, nazwisko lub datę pogrzebu. Wystarczy podać dowolne informacje z listy - np. samo nazwisko lub fragment daty, ale wtedy liczba znalezionych nazwisk będzie dużo większa. Gdy wyszukiwarka znajdzie dane, które odpowiadają wpisanym kryteriom, wyświetli informacje o miejscu pochówku: podpowie, czy to grób pojedynczy czy rodzinny i ile osób jest w nim pochowanych.

W wyjątkowych przypadkach może się zdarzyć, że informacja o grobie nie zostanie wyświetlona. Jeśli tak się stanie, wówczas przy wynikach wyszukiwania pojawią się dane kontaktowe - np. numer telefonu lub adres e-mail, pod którym można zgłosić błąd.

Cmentarna wyszukiwarka cały czas jest rozbudowywana. Za jej pomocą można znaleźć groby Powstańców Wielkopolskich, a teraz także olimpijczyków, pochowanych na poznańskich cmentarzach. Dzięki nowej funkcjonalności w łatwy sposób będzie można nie tylko ustalić położenie grobu, ale też zapoznać się z krótkim opisem sportowej kariery zmarłego.

Groby sportowców, którzy rozsławiali nasz kraj, w 2016 r. zostały oznakowane symbolicznymi tabliczkami. Oprócz imienia i nazwiska oraz miejsca i roku Olimpiady wykuto na nich charakterystyczny znak z pochodnią i pięcioma kołami. Pomysłodawą akcji było Poznańskie Stowarzyszenie Olimpijskie.

Wyszukiwarka obejmuje 23 nekropolie z terenu Poznania, w tym największe cmentarze komunalne (Junikowo i Miłostowo), Cmentarz Górczyński, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, wszystkie miejsca pochówku na Cytadeli, oraz cmentarze nieczynne (przy ul. Leśnej i ul. Samotnej).

Dane i zasoby wyszukiwarki mogił są też dostępne w aplikacji "Sakralny Poznań" (dla systemu operacyjnego Android), którą można pobrać z platformy Google Play.

Wyszukiwarka cmentarna powstała z inicjatywy Urzędu Miasta Poznania przy współpracy Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, "Universum" Spółdzielni Pracy oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Zobacz także: