Patricia Urquiola (Hiszpania, Włochy)

Patricia Urquiola, światowej sławy designer urodzona w Oviedo, studiowała architekturę w Madrycie oraz na Politechnice w Mediolanie, gdzie zdobyła tytuł architekta, ucząc się u sławnego Achille Castilioniego.
W latach 1990 to 1992 pełniła rolę asystenta profesora w Milan Polytechnic oraz
w ENSCI (Ecole Nationale Supérieure de Création Industrielle) w Paryżu.

W 1991 rozpoczęła pracę w mediolańskim biurze rozwoju produktu firmy De Padova, współpracując z mistrzem włoskiego designu Vico Magistretti.
W 1998 r. rozpoczęła współpracę jako art dyrektor ze słynną włoską firmą Moroso, projektując serie siedzisk, foteli i łóżek tapicerowanych. W ten zdobyła uznanie nie tylko środowiska architektów, ale także szerokiego grona odbiorców. Dla Moroso projektowała także aranżacje ekspozycji targowych i salonów firmowych.

W 2001 r. otworzyła własne studio w Mediolanie, zajmujące się desingn'em, instalacjami i architekturą. W roku 2002 zaprojektowała dla firmy Moroso rodzinę siedzisk "Fiord" oraz kanapę i łóżko Highlands. Dla włoskiej firmy Foscarini zaprojektowała wraz z Elianą Gerotto lampy Caboche i Bauge o pięknej, organicznej formie.
Patricia Urquiola projektuje także dla takich firm, jak: B&B Italia, Driade, Alessi, Cassiny, Foscarini, Kartella, Flosa, Rosenthal, Hansgrohe.

Fenomenem projektów Urquioli jest fakt, że zaprojektowane przez nią fantazyjne formy o wyszukanej linii dają się wyprodukować na skalę przemysłową. W pracy często inspiruje się naturą, obserwując ją podczas licznych podróży.

Patricia Urquiola dzieli się swoimi doświadczeniami ze studentami i młodymi adeptami design'u. Kontynuując doświadczenia swoich mistrzów, wykłada design w najbardziej prestiżowej szkole projektowania w Mediolanie - Domus Accademy.

W ostatnich latach Patricia Urquiola otrzymała wiele prestiżowych, międzynarodowych nagród. Jej kanapy Step i Lowland wyselekcjonowano do nagrody l'Annuario del Design Internazionale 1999/2000. System sof Lowseat został wybrany do prezentowania włoskiego designu na wystawie design Italiano all'interno del Tour del Design d'Arredamento 2001. Patricia Urquiola kilkakrotnie wystawiała swoje prace podczas imprez wystawienniczej Abitare il Tempo. Regularnie bierze udział w prestiżowych imprezach targowych i wystawach design'u na całym świecie.
W 2003 r. za wyjątkowe wartości jej kreacji artystycznych zdobyła tytuł Designer Roku przyznawany przez Elle Decoration International.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej