Jak złożyć deklarację?

Uwaga! Poczta e-mail nie jest prawidłowym sposobem złożenia deklaracji. Deklaracje przesłane poprzez e-mail nie zostaną wprowadzone do systemu.

Deklarację możesz:

  1. złożyć przez Internet na portalu Przyjazne Deklarcje. Jeśli chcesz złożyć deklarację przez Internet, odwiedź stronę Przyjazne Deklaracje, gdzie przy pomocy intuicyjnego kreatora możesz wysłać deklarację przez profil zaufany.
  2. złożyć przez Internet na platformie ePUAP2
  3. wysłać pocztą na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań
  4. przynieść do Punktu Obsługi Klienta. Jeśli chcesz złożyć deklarację osobiście w Punkcie Obsługi Klienta, to pamiętaj, by wcześniej umówić wizytę. Wizytę możesz umówić telefonicznie przez infolinię Poznań Kontakt (numer telefonu 61 646 33 44) lub przez Internet (kliknij link). Lokalizacje i godziny otwarcia Punktów znajdziesz w zakładce Punkty Obsługi Klienta.

Uwaga!

Z portalu "Przyjazne Deklaracje" możesz skorzystać również wtedy, gdy chcesz wypełnić deklarację na komputerze i wydrukować. Kreator krok po kroku przeprowadzi Cię przez prosty formularz. Na podstawie podanych przez Ciebie danych zostanie utworzona uzupełniona deklaracja, co pozwoli uniknąć błędów przy jej wypełnianiu. Pamiętaj, że taką deklarację musisz wydrukować i podpisać, a następnie wysłać pocztą lub przynieść do jednego z Punktów Obsługi Klienta.

Pamiętaj!

Jeżeli miałeś deklarację w ZM GOAP, a teraz składasz pierwszą deklarację do Urzędu Miasta Poznania, to w deklaracji zaznacz opcję "pierwsza deklaracja".

Jeśli składasz deklarację przez portal Przyjazne Deklaracje wybierz opcję "Składam deklarację po raz pierwszy (pierwszy raz składam deklarację dla tej nieruchomości do Urzędu Miasta Poznania)".


Złożyłeś deklarację przez Internet (na portalu Przyjazne Deklaracje lub platformie ePUAP2)?

Jeżeli deklaracja została prawdłowo podpisana i wysłana przez platformę ePUAP w twojej skrzynce powinno pojawić się urzędowe potwierdzenie złożenia deklaracji (UPP). Potwierdzeniem wysłania dokumentu do organu jest treść: "Pomyślne nadanie na skrytkę (nazwa skrytki). Komunikat PK: "Dokument został przyjęty. Informacje techniczne, identyfikator dokumentu: DOK (numer dokumentu)".

Jeżeli nie otrzymałeś UPP, a potwierdzenie wysłania nie zostało wygenerowane, złóż ponownie deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W przypadku wątpliwości lub problemów przy wypełnianiu deklaracji prosimy o kontakt z infolinią Poznań Kontakt tel. 61 646 33 44 lub na adres mailowy: odpady@um.poznan.pl.

Dodatkowo informujemy, że jeżeli wybrałeś elektroniczny sposób złożenia deklaracji, numer konta otrzymasz zwrotnie tą samą drogą.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej