ABC pojemników na elektroodpady, czyli wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Pisaliśmy o nich już kilka razy, ale wiedzy o tym, jak prawidłowo postępować z odpadami elektrycznymi i elektronicznym, chyba nigdy nie jest zbyt wiele. Dziś przypominamy, porządkujemy i zbieramy w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące szaro-niebieskich kontenerów.

Szaro-niebieskie pojemniki na elektroodpady - grafika artykułu
Pojemnik na elektroodpady przy ul. Potockiej 38, w sąsiedztwie XXXVII LO

Lokalizacja pojemników - czyli gdzie one są

Od jesieni 2022 roku w Poznaniu stanęło już blisko 60 pojemników na elektroodpady. Stale ich przybywa, a listę adresów systematycznie aktualizujemy na naszej stronie. Pod każdym tekstem dotyczącym kontenerów zamieszamy załącznik w formie PDF. 

ZNAJDŹ POJEMNIK NA MAPIE.

My też taki chcemy - czyli skąd wziąć pojemnik

Propozycję ustawienia pojemnika na odpady należy zgłosić do firmy MB Recycling, która na podstawie porozumienia z Poznaniem, zajmuje się ich dystrybucją i obsługą (czyli odbiorami odpadów, serwisowaniem, itp.). Użytkownicy nie ponoszą kosztu  

Można to zrobić na dwa sposoby: 

1. Pisząc na mail robert.magolon@elektrycznesmieci.pl

2. Dzwoniąc na numer infolinii  572 102 102. 

UWAGA! Zgłaszający musi być właścicielem terenu lub najemcą/dzierżawcą, który będzie miał prawo podpisać porozumienie w sprawie udostępnienia terenu na ustawienie pojemnika. Mogą to być spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, placówki edukacyjne, administratorzy osiedli.

A jaki jest duży - czyli gdzie może stanąć pojemnik

Jest kilka elementów, które warto uwzględnić wybierając lokalizację dla pojemnika: 

  • Najlepiej, by miejsce było utwardzone (ale nie musi takie być). Zdarza się, że  utwardzenie może się sprowadzać do położenia 4 płyt chodnikowych. 
  • Ważne aby dostęp mieszkańców do pojemnika był swobodny, by nie trzeba było np. brodzić w błocie i kałużach. 
  • Najistotniejszy jednak jest dostęp samochodu opróżniającego pojemniki. Lokalizacja powinna być taka, by wyeliminować ryzyko zastawienia dojazdu przez samochody osobowe. 
  • Pojemnik powinien być ogólnodostępny, ale duże zamknięte osiedla, albo szkoły i przedszkola też mogą starać się o kontener; należy jednak uwzględnić możliwość otwarcia bramy/wjazdu/szlabanu pracownikom serwisującym i opróżniającym pojemniki - muszą posiadać klucz lub pilot.

A lodówka się zmieści - czyli co można wrzucić do pojemnika

Do pojemników można wrzucić każdy sprzęt, który był zasilany prądem elektrycznym lub bateriami, a którego rozmiar nie przekracza 50x40x20 cm (tylko taki zmieści się we wlocie). Mogą to być stare telefony komórkowe, komputery, laptopy, drukarki, miksery, czajniki, zabawki na baterie, a nawet akumulatory samochodowe. Oczywiście, nie wnosimy za to dodatkowych opłat. Pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów. Bezpieczny dla środowiska jest również sposób ich odbioru. Mamy więc pewność, że tak pozostawione urządzenia lub stare baterie nie zatrują środowiska przyrodniczego i naszego najbliższego otoczenia. Każdy ze sprzętów oddanych do pojemnika zostanie poddany profesjonalnemu recyklingowi.

A klapa się nie otwiera - czyli gdzie zgłosić uwagi i awarie

Może się zdarzyć, że wrzucany do pojemnika elektroodpad zablokuje klapę. Wówczas można zgłosić awarię dzwoniąc pod infolinię podana na kontenerze - 572 102 102. 

Pracownicy serwisujący pojemniki opróżniają je średnio co 10 dni - to według analiz  i doświadczenia firmy MB Recycling optymalny cykl. 

Załączniki