Zużyte opony to również odpady wystawkowe

Jesień rozgościła się na dobre. Za nami są nawet pierwsze przymrozki. Kierowcy właśnie zabierają się za wymianę opon na zimowe. Jeśli te letnie nie nadają się już do bezpiecznej jazdy, muszą wylądować... No właśnie... Gdzie?

Zużyte opony - grafika artykułu
Zużyte opony wywozimy na Gratowisko

Co zrobić ze zużytymi oponami samochodowymi, motocyklowymi czy rowerowymi? Warto wiedzieć, że są one w grupie odpadów wystawkowych (ale - UWAGA! - wyłącznie z pojazdów o masie do 3,5 tony). Wystarczy sprawdzić harmonogram i w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych do godz. 6 pozostawić je przed nieruchomością w przypadku zabudowy jednorodzinnej lub, w przypadku nieruchomości wielorodzinnych, w miejscu wyznaczonym przez zarządcę, przy wiacie MGO (czyli w miejscu gromadzenia odpadów), jeżeli jest do niej zapewniony dojazd dużego samochodu ciężarowego. 

Przez cały rok, sześć dni w tygodniu, stare opony można dostarczyć również do jednego z trzech poznańskich Gratowisk.  Adresy i godziny ich otwarcia znajdziecie klikając TUTAJ.

Przypominamy

Odpady wystawkowe odbierane są w ramach opłaty z nieruchomości zamieszkanych. Zgodnie z harmonogramem z nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej odbierane są raz na 6 miesięcy. Natomiast z budynków wielorodzinnych ich wywóz odbywa się raz na miesiąc.

Co wystawiamy:

  • meble i inne odpady wielkogabarytowe
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, np. lodówki, pralki, telewizory, odkurzacze, żelazka, telefony itd.
  • zużyte opony pochodzące od mieszkańców, tj. opony rowerowe, motorowe, motorowerowe i samochodowe z pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t. (do 8 sztuk rocznie)

Ważne! Do odpadów wystawkowych zaliczają się również skrzydła drzwiowe, armatura i ceramika łazienkowa oraz sanitariaty.

Czego nie wystawiamy:

  • części samochodowych (zderzaków, kanap samochodowych, drzwi, reflektorów, szyb itp.)
  • gruzu, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, w tym stolarki okiennej, ościeżnic drzwiowych, części instalacji (np. rur, paneli podłogowych i ściennych, papy itp.)
  • farb i rozpuszczalników oraz opakowań po nich, a także innych odpadów niebezpiecznych
  • baterii i akumulatorów
  • innych odpadów, które powinny znaleźć się w selektywnej zbiórce;

Jak prawidłowo przygotować odpady wystawkowe do odbioru:

  • wystawić je w dniu odbioru do godziny 6:00 (zgodnie z harmonogramem)
  • pozostawić bez opakowania - pakowanie odpadów wystawkowych w kartony czy folię stretch utrudnia lub uniemożliwia identyfikację odpadów
  • wystawić je w miejscu gromadzenia odpadów wystawkowych, takim do którego możliwy jest dojazd samochodu ciężarowego odbierającego odpady (w przypadku zabudowy jednorodzinnej przed nieruchomość, do krawędzi jezdni lub chodnika, a w przypadku zabudowy wielorodzinnej, w miejscu wyznaczonym przez zarządcę);