Odpady wystawkowe

Odbiór odpadów wystawkowych to element całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Oznacza to, że tzw. gabaryty są odbierane bez dodatkowych kosztów ze strony mieszkańców, w ramach comiesięcznej opłaty za odbiór odpadów.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe o terminach odbioru odpadów wystawkowych najczęściej informują swoich mieszkańców na tablicy ogłoszeń. Właściciele domów jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej otrzymują na wskazany deklaracji adres e-mail elektroniczną wersję harmonogramów. Informacje o terminach odbiorów odpadów wystawkowych dla wybranego adresu w każdej chwili można sprawdzić na stronie internetowej www.poznan.pl/odpady lub w aplikacji Smart City Poznań w module odpadowym (więcej o funkcjonalności aplikacji piszemy TUTAJ).

Wystawiamy tylko w dniu odbioru
Podobnie jak w przypadku innych odpadów, także i w odniesieniu do wystawkowych obowiązuje kilka zasad. Jedną z istotniejszych jest to, by pozbywać się ich w dniu odbioru. Najlepiej zrobić to rano do godziny 6:00, tuż przed przyjazdem samochodu firmy realizującej usługę w danym sektorze.
Odpady wystawiane na wiele dni przed terminem ustalonym w harmonogramie mogą przysporzyć właścicielowi posesji kłopotów. Należy pamiętać, że nieporządek na posesji może skończyć się interwencją straży miejskiej. Ponadto niektóre z wystawionych odpadów nie powinny być poddawane działaniom czynników atmosferycznych (zużyty sprzęt RTV czy AGD), tak by w jak największym stopniu można było poddać je recyklingowi.

Miejsce wystawki ma znaczenie
Miejsce wystawienia odpadów to również sprawa istotna. Pracownicy firmy obsługującej sektor mają wskazane konkretne miejsce odbioru wystawionych przedmiotów i tylko stamtąd je zabiorą. Co więcej, punkty te wyznaczono ze względu na łatwy dostęp nawet dla dużych samochodów.

TE ODPADY MOŻNA WYSTAWIĆ:

  • MEBLE I INNE ODPADY WIELKOGABARYTOWE: meble, wózki, dywany, materace, rowery, suszarki do ubrań, skrzydła drzwiowe, armaturę i ceramikę łazienkową oraz sanitariaty itp.
  • ZUŻYTY SPRZĘT POCHODZĄCY Z GOSPODARSTW DOMOWYCH: pralki, kuchenki, grzejniki i wentylatory elektryczne, odkurzacze, żelazka, komputery, telefony, radia, telewizory itp.
  • ZUŻYTE OPONY: rowerowe, motorowerowe, motocyklowe i samochodowe wyłącznie z pojazdów o masie całkowitej do 3,5t.

TO NIE SĄ ODPADY WYSTAWKOWE:

  • ODPADY BUDOWLANE I ROZBIÓRKOWE - stanowiące odpady komunalne (takie jak papy, czysty gruz betonowy i ceglany nie będzie odbierany podczas zbiórki odpadów wystawkowych)
  • CZĘŚCI INSTALACJI (np. rury pcv, wodociągowe, gazowe, panele podłogowe czy ścienne)
  • ODPADY POREMONTOWE (resztki farb, klejów do podłóg czy tapet)
  • ODPADY NIEBEZPIECZNE (w tym chemikaliów i opakowań po nich)
  • CZĘŚCI SAMOCHODOWE (metalowe lub wykonane z tworzywa elementy karoserii, szyby samochodowe - należy je oddać do stacji demontażu pojazdów)
  • BATERIE I AKUMULATORY
  • ODPADY PODLEGAJĄCE SELEKTYWNEJ ZBIÓRCE

TO WARTO WIEDZIEĆ

  • W ramach odpadów wystawkowych można również wystawiać skrzydła drzwiowe, armaturę i ceramikę łazienkową oraz sanitariaty.
  • Zdarzały się sytuacje, w których mieszkańcy chcieli przekazywać odpady wystawkowe do Gratowozu. Przypominamy, że nie jest to możliwe. Samochody obsługujące  Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nie są przystosowane do takich zadań.
  • Odpady, które nie są zakwalifikowane jako wystawkowe, których nie możemy także wrzucić do pojemników z podstawowymi frakcjami, należy przekazać do jednego z trzech Gratowisk lub podmiotu uprawnionego.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej