Przeterminowane leki
Każde lekarstwo, którego nie będziemy używali, ponieważ straciło termin przydatności, było nieprawidłowo przechowywane, lub jest nam po prostu zbędne, należy zwrócić do apteki. W placówkach są wystawione odpowiednie pojemniki, w których możemy pozostawić lekarstwa. Listę aptek realizujących tę usługę można znaleźć na naszej stronie klikając TUTAJ.
Przeterminowane lekarstwa, a także odpady okołomedyczne, to nietypowa grupa odpadów, która wymaga szczególnego potraktowania. Bezwzględnie nie można ich pozbywać się wrzucając do pojemnika na odpady zmieszane, ani pojemników do selektywnej zbiórki.
Niedozwolone jest też wylewanie resztek lekarstw do kanalizacji. Ozyszczalnie ścieków nie są przystosowane do filtrowania takich substancji i może grozić to może skażeniem wód gruntowych. Co więcej, w ten sposób usunięte leki mogą przyczynić się do wzrostu oporności bakterii np. na antybiotyki.
Jedyną prawidłową drogą postępowania z przeterminowanymi lekarstwami jest ich przekazanie do apteki. Pozbywając się medykamentów pamiętajmy, by wypakować je z tekturowych kartoników czy plastikowych opakowań i wyjąć ulotki. To materiały, które należy wrzucić do niebieskiego pojemnika na papier.
Opakowania po lekach
Puste opakowania należy wrzucać do pojemników odpowiednich frakcji, czyli szklane do zielonego, a plastikowe i metalowe do żółtego. UWAGA! Ważne jest, by były puste. Jeżeli pozostały w nich resztki lekarstw, muszą trafić do apteki.
Blistry po tabletkach to specyficzne opakowanie, najczęściej składające się z plastiku i folii aluminiowej. Istnieje technologia pozwalająca na oddzielanie jednego materiału od drugiego, jednak jest na tyle kosztowna i rzadka, że praktycznie nie stosowana w przedsiębiorstwach zajmujących się profesjonalnym recyklingiem. Stąd puste blistry wrzucamy do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.
Opatrunki medyczne
Może się zdarzyć, że niektóre proste zabiegi wykonujemy samodzielnie w domu. Mowa tu na przykład o zastrzykach, pomiarze poziomu cukru. Pozostałe w wyniku iniekcji materiały medyczne, bez resztek lekarstwa i odpowiednio zabezpieczone mogą być wrzucone do czarnego pojemnika. Najlepiej i najbezpieczniej jednak będzie oddać takie materiały do jednego z trzech Gratowisk (czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) lub do Gratowozu (czyli Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). UWAGA! W aptekach takich odpadów nie możemy pozostawić.
Podobnie jest z termometrami, aerozolami czy glukometrami. Te również należy oddać na Gratowisko lub do Gratowozu.
Przeterminowane leki oddajemy:
- do apteki
- na Gratowisko (PSZOK)
- do Gartowozu (MPSZOK)
Do pojemników na przeterminowane leki wrzucamy:
- przeterminowane i niepotrzebne tabletki, kapsułki, czopki, proszki, syropy, maści, żele roztwory, krople zamknięte w szczelnych opakowaniach.
Nie wrzucamy natomiast:
- opatrunków, bandaży, plastrów, zużytych igieł, strzykawek, aerozoli, termometrów, glukometrów (odpady te można oddać do PSZOK lub MPSZOK).
Mieszkańcy mogą przeterminowane leki oddawać do aptek, na gratowiska i do gratowozu bezpłatnie.