Dzień Bez Opakowań Foliowych - zapraszamy do udziału w konkursie!

23 stycznia to dzień, w którym zachęcamy do korzystania z opakowań wielorazowych, zamiast jednorazowych, wykonanych z plastiku. Z tej okazji zorganizowaliśmy konkurs dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Na zdjęciu znajdują się napisy związane z konkursem Ekotytka na zakupy, torba materiałowa na zakupy, jabłko, zielone winogrona i bułka, na zielonym tle. - grafika artykułu
Zapraszamy do udziału w konkursie z okazji dnia bez opakowań foliowych.

Pomysł na ustanowienie Dnia Bez Opakowań Foliowych zrodził się w Polsce, z inicjatywy jednego z łódzkich radnych, przy okazji wznawiania projektu obywatelskiego dotyczącego zakazu bezpłatnej dystrybucji jednorazowych opakowań foliowych w sklepach.

Produkcja jednej plastikowej torebki trwa mniej niż sekundę, a jej rozkład trwać może nawet kilkaset lat. Do recyklingu trafia niestety jedynie część opakowań a w procesie ich utylizacji do atmosfery przedostaje się m.in. tlenek węgla i azotu, substancje rakotwórcze czy metale ciężkie.

Data ta to dobra okazja do tego, aby zastanowić się nad tym, jak możemy zmienić nasze codzienne nawyki, by jednorazowych, plastikowych opakowań zużywać mniej i tym samym generować mniej odpadów.

Zapraszamy do zaprezentowania  swoich pomysłów i rozwiązań w konkursie "Ekotytka na zakupy"! Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia swoich codziennych zakupów, w których wykorzystano torby lub opakowania wielorazowe, zamiast jednorazowych tzw. "foliówek".

Pierwsze sto osób, które prześle swoje zdjęcie konkursowe, otrzyma materiałową torbę!

Zdjęcia należy przesłać na adres e-mail: ksr@um.poznan.pl lub natalia_kolacz@um.poznan.pl.

Na zgłoszenia czekamy do dnia 3 lutego 2023 r.

Załączniki