Korowódka dębówka w Poznaniu!

Korowódka dębówka to owad, którego włochate gąsienice mierzą zaledwie 3 centymetry, jednak mogą powodować nieprzyjemne, a czasami także groźne dla zdrowia objawy. Pokryte gęstymi włoskami gąsienice żerują nocą, najczęściej na liściach dębów. Czasem można je spotkać na innych gatunkach drzew liściastych. Po zmroku wędrują w szeregu w regularnym korowodzie po pniach i gałęziach - stąd też ich nazwa. Na jednym drzewie może być nawet 100 tys. takich owadów.
Dorosła postać owada nie jest groźna. Problem stanowią trujące włoski, którymi jest pokryta jego gąsienica. W momencie zagrożenia, korowódka może wystrzelić w powietrze te włoski, które są wypełnione różnymi proteinami i parzącym płynem, zwanym thaumetopoeiną. Po kontakcie ze skórą lub oczami substancja ta może wywoływać nieprzyjemne uczulenia i podrażnienia, a często także objawy groźne dla zdrowia. Bezpośredni kontakt z owadem powoduje zawroty głowy, gorączkę, ataki astmy oraz reakcję alergiczną. Mogą pojawić się również wymioty oraz wysypka. Korowódka dębówka stanowi również zagrożenie dla zwierząt domowych.
W przypadku kontaktu z gąsienicą korowódką dębówką (za www.lasy.gov.pl):
- Zdejmij ubranie, na których mogą być szkodliwe włoski (wypierz je w min. 60 stopniach!)
- Jeśli włoski znajdują się bezpośrednio na skórze, usuń je za pomocą taśmy klejącej. Po prostu przyłóż klejącą stroną do miejsc, gdzie mogą znajdować się włoski gąsienicy i odklej. W razie konieczności czynność powtórz wielokrotnie, zmieniając kawałki taśmy.
- Podrażnione miejsca przemyj letnią wodą.
- Nie drap i nie pocieraj zmian alergicznych, jakie wystąpiły na skórze.
- Gdy włoski gąsienicy dostaną się do oczu, albo spowodują silną rekcję alergiczną, jak najszybciej zgłoś się do lekarza!
Symptomy te mogą wystąpić od razu bądź w ciągu kilku godzin. Choć przypadki poparzenia przez korowódkę nie są częste, zalecamy zachowanie ostrożności!
Zobacz również

Światowy Dzień Żółwia

Zaproszenie na seminarium dla interesariuszy Projektu ReBioClim

Łączniki zieleni - czym są?
