Miejska retencja wodna

Zmiany klimatu coraz częściej powodują opady nawalne i dłuższe okresy suszy. Tradycyjne systemy kanalizacyjne stają się niewydolne i nie radzą sobie z gwałtownym spływem wód. Poznań prowadzi działania, które mają na celu ograniczyć te niekorzystne zjawiska. Są one zauważalne zarówno od strony prawnej, jak i inwestycji miejskich.

Miasto wspiera rozwiązania na ponowne wykorzystanie deszczówki - grafika artykułu
Miasto wspiera rozwiązania na ponowne wykorzystanie deszczówki

Adaptacja do zmian

W ramach "Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030" powstała koncepcja zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Głównym działaniem przewidzianym w ramach tego dokumentu jest zagospodarowanie i wykorzystanie wód opadowych w miejscu ich wystąpienia. To przede wszystkim spowolnienie odpływu i zatrzymanie wody w miejskich zlewniach, a także minimalizacja ryzyka podtopień i susz. Koncepcja ta promuje zrównoważone, przyrodniczo zorientowane gospodarowanie wodami opadowymi, z naciskiem na lokalne rozwiązania retencyjne i infrastrukturę opartą na naturze. Założenie, które przyświecało tworzeniu temu pomysłowi to wykorzystanie wody opadowej jako zasobu - nie odpadu. To nie tylko remedium na występujące coraz częściej krótkotrwałe opady nawalne, ale także zatrzymanie wody lokalnej i odciążenie wodociągów miejskich.

Poznańskie standardy

W 2024 roku Prezydent Miasta ustanowił "Standardy Retencji dla Miasta Poznania", które wskazują kierunki gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi.  Dokument tworzy spójne ramy polityki wodnej. Stanowi podstawę prawną i techniczną dla projektantów, inwestorów i urzędników wdrażających rozwiązania z zakresu retencji. Zgodnie z nim inwestycje, które realizowane są w  stolicy Wielkopolski, powinny w pierwszej kolejności zawierać powierzchniowe rozwiązania retencyjne, a dopiero później podziemne, czy detencyjne. Poznań odszedł tym samym od modelu "collect and drain" (szybkie odprowadzanie wód) na rzecz lokalnej retencji, infiltracji i ponownego wykorzystania wody.

Też możesz mieć udział

Dodatkowo Miasto od 2021 roku realizuje program dotacyjny na zatrzymywanie deszczówki i jej ponownego wykorzystania. Inicjatywa ma na celu przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu, takim jak susze czy przeciążenie miejskiej kanalizacji, a także promowanie odpowiedzialnego gospodarowania wodą. W jego ramach osoby prywatne, firmy oraz instytucje mogą liczyć na dofinansowanie na zakup i montaż systemów do gromadzenia deszczówki. Sięga ono do 6 tysięcy złotych, natomiast wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą liczyć na wsparcie nawet do 50 tysięcy złotych. Tegoroczny nabór już się zakończył, jednak miasto przeznaczyło aż milion złotych w 2025 roku na dofinansowanie "Małej retencji".

AW

Dowiedz się więcej na temat